Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Energetická krize skončila

Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | foto: Reprofoto

PRAHA Stav nouze v Česku kvůli mimořádně velkému výpadku proudu skončil. Společnost ČEPS ho odvolala v úterý ve 23:00.

"Tento krok byl učiněn na základě výrazného zlepšení přenosové soustavy," informovala mluvčí ČEPS Jitka Matisková. Společnost, která je správcem sítí vysokého napětí, odvolala i první regulační stupeň odběru elektřiny. "Znamená to, že v tuto chvíli v Česku již neexistuje žádné omezení spotřeby elektrické energie," řekla mluvčí.

Společnost vyhlásila první regulační stupeň 25. července těsně před půlnocí poté, co odvolala stav nouze. Ten vznikl v okamžiku, kdy elektrickou rozvodnou síť v tuzemsku ochromil mimořádně velký výpadek proudu. Některé velké podniky tak musely omezit odběr, domácnosti ale výpadek proudu nepocítily. Bylo pouze dočasně odpojeno hromadné dálkové ovládání ohřevu teplé vody pro domácnosti. Výpadek nezpůsobil nedostatečný výkon tuzemských elektráren, ale přetížení přenosové soustavy.

Regulační stupeň číslo 1 znamená, že odběratelé elektřiny by měli spotřebovávat jen tolik energie a v takovém denním diagramu, jak mají smluvně zajištěno. Základní stupeň vyjadřuje normální provozní stav elektrizační soustavy s vyrovnanou výkonovou bilancí a potřebnou výkonovou rezervou.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban označil za možné příčiny výpadku vyšší spotřebu elektřiny kvůli parnému létu, rostoucí výkon českého hospodářství či nečekané opravy rozvodné sítě. Pravou příčinu výpadku měla stanovit odborná analýza.

Odborníci již dříve předpověděli, že spotřeba elektřiny v červenci vzroste, a to kvůli počasí. Roste totiž počet elektrických spotřebičů včetně klimatizací v domácnostech. Rekordní spotřebu energie už Česká republika ohlásila za první pololetí.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!