29. února 2012 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každá budova bude muset mít energo štítek

Budova ČSOB v Radlicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČSOB v Radlicích | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti.

Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou dnes schválila vláda. Informoval o tom mluvčí vlády Jan Osúch. Opatření souvisí s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov.

Štítky mají sloužit jako informační nástroj pro kupující či nájemce, kteří podle něj zjistí provozní náklady na energie. Nové pravidlo by také mělo vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů domácností a dalších subjektů za energie.

Energetické štítky

Nové pravidlo souvisí se směrnicí EU o energetické náročnosti budov, která byla schválena v roce 2010. Podle ní by do 31. prosince 2018 členské státy EU měly zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Podobné štítky nyní informují o energetické náročnosti elektrických spotřebičů. Novostavby jsou tímto způsobem označovány od roku 2009. Štítky budou na nemovitosti instalovat kvalifikovaní auditoři a jejich cena by se měla pohybovat většinou v řádu jednotek tisíc korun, bude se však lišit podle velikosti nemovitosti.

"Prostředky vynaložené na vypracování průkazu se budou lišit s ohledem na aktuální stav budovy. U starých budov se dají předpokládat náklady vyšší," uvedla specialistka na právo nemovitostí Ambruz & Dark/Deloitte Legal Lenka Němcová.

Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci.

Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen. Novela zákona o hospodaření energií podle Němcové ovlivní realitní trh. "V praxi to může znamenat další finanční náklady při pronájmu nebo prodeji budovy nebo bytu," poznamenala.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz