Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Epidemie pojistných podvodů

Nehoda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda - ilustrační foto. | foto: Igor Šefr, ČTK

PRAHA Letošní rok bude rokem pojistných podvodů. Alespoň tak vypadá dosavadní vývoj počtu případů, kde se lidé pokoušeli obelstít pojišťovnu a neprávem vydělat na pojistném plnění.

„V prvním čtvrtletí letošního roku jsme odhalili už 353 pojistných podvodů. Za celý loňský rok to přitom bylo 739 případů. Jestli tento vývoj bude pokračovat, bude to znamenat téměř stoprocentní nárůst,“ uvedl Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Nejvíce pokusů se neprávem obohatit zaznamenala pojišťovna v regionu středních Čech včetně Prahy. „Za první tři měsíce letošního roku šlo v tomto regionu o podvody za 57 milionů korun,“ upřesnil Bálek. Nárůst pojistných podvodů však hlásí i další pojišťovny.

„Jednoznačně mohu potvrdit stoupající tendenci v počtu pojistných podvodů. Podle kvalifikovaných odhadů expertů stoupl letos počet podezřelých případů, které jsou detailněji prošetřovány, asi o 50 procent. Mezi typické případy patří fingování a navyšování škody,“ potvrzuje Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny.

Uvozovky dolníObelstít pojistné ústavy se snaží i lidé s velice bujnou fantazií.Uvozovky horní

Pojistné podvody se přitom netýkají pouze neživotního (majetkového) pojištění, ale i životních pojistek. „U životního pojištění se setkáváme s antidatováním pojistných smluv a fingováním úrazů či protahováním doby léčby,“ dodala Svobodová.

Podle odhadů České asociace pojišťoven (ČAP) je přitom každá pátá ohlášená událost podvodem. Prokázat se podaří zhruba polovina z nich. „Jen v rámci pojištění motorových vozidel, kde se pojistné podvody vyskytují nejvíce, řešily pojišťovny v loňském roce téměř 3500 případů. Před neoprávněným vyplacením v této oblasti pojišťovny uchránily téměř 270 milionů korun,“ uvedla Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání ČAP.

S pojistnými podvody se pojišťovny nejvíce setkávají u pojistek spojených s motorovými vozidly -to znamená povinné ručení a havarijní pojištění. „Na tuto oblast připadá více než polovina všech pojistných podvodů, které zaznamenáváme. Na druhém místě je pojištění majetku,“ konstatuje Mario Böhme, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Zástupci pojišťoven shodně tvrdí, že se jim daří čím dál lépe bojovat s tímto druhem kriminality, za který hrozí podvodníkům trest až ve výši 12 let odnětí svobody. Pojistné podvody přitom nejsou jen velmi pečlivě promyšlené případy, ale obelstít pojistné ústavy se snaží i lidé bez fantazie nebo naopak podle slov expertů lidé s bujnou fantazií. Výsledkem jsou až kuriózní pokusy se na úkor pojišťovny obohatit.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!