10. listopadu 2009 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Éra bezhlavého propouštění je už asi pryč

Propouštěným zaměstnancům Siemens vyplatil nadstandardní odstupné ve výši 16 platů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propouštěným zaměstnancům Siemens vyplatil nadstandardní odstupné ve výši 16 platů. | foto: ČMKOS

České podniky se konečně oklepaly z šoku, který jim připravil bleskový příchod ekonomické krize, a začínají se vyrovnávat s pomalým oživením poptávky.

To se odrazilo i na říjnových číslech o nezaměstnanosti, která ve srovnání se zářím klesla o jednu destinu procentního bodu.

Mírné snížení nezaměstnanosti podle všeho souvisí s dozvuky podpůrných ekonomických programů v zahraničí, které do Česka dorazily ve formě jednorázových zakázek. A ty musí někdo splnit, i kdyby ho firma měla najmout jen na omezenou dobu.

S příchodem zimy se však situace změní, protože podniky budou propouštět sezonní pracovníky. Také není jasné, jak silné je současné oživení v západní Evropě, kde se sice už pomalu zvedá i průmysl, ale zda udrží tempo, se uvidí až příští rok na jaře.

Proto bude nezaměstnanost v Česku dál stoupat. Nepůjde však už o preventivní úsporné programy podniků, které se chtějí připravit na nejistou budoucnost, ale o běžné čištění ekonomiky.

Najdete na Lidovky.cz