Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Éra levných potravin skončila

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Vyšší ceny jídla v Česku určují globální vlivy - především je to vyšší zájem o biopaliva a vzrůstající spotřeba mléka i masa v zemích jako je Čína.

Například letošní světová úroda obilí byla rekordní a sklidilo se 1,66 bilionu tun. I přesto, že šlo oproti loňsku o 89 milionů tun více, nestačila sklizeň uspokojit poptávku, kterou zvyšuje zejména zájem z Číny, ale i z dalších asijských zemí, jako je například Indie.

„Čína bohatne. Výkonnost její ekonomiky je obrovská a generuje velké prostředky, které zvyšují životní úroveň lidí,“ řekl agrární analytik Petr Havel. Díky rostoucí koupěschopnosti obyvatelstva si prostě větší množství Číňanů může letos dopřát věci a potraviny, které si ještě loni dovolit nemohli.

Navíc v současné době v Číně probíhá státem řízený přesun obyvatel do měst, kde mají lidé větší nároky na určitý luxus a vyšší životní styl. I tím se poptávka po všech zemědělských produktech zvyšuje.

Číňané se také naučili více jíst mléčné výrobky. Navíc se v letošním roce více spoléhali na dodávky z Evropy, protože jim vypadli tradiční dodavatelé mléka - Austrálie a Nový Zéland, které postihlo sucho. A to se následně promítlo do vyšší ceny mléka v Česku.

Zmíněnou poptávku po obilí dále zvyšuje i větší zájem o maso. Opět za to může hlavně Čína, která ho jí více. V roce 1985 snědl průměrný čínský zákazník 20 kilo masa. Letos jde už o 50 kilogramů.

V rozvojových zemích sice poptávka po obilovinách zůstala v posledních téměř třiceti letech na stejné úrovni, ale zájem o masné výrobky se zdvojnásobil.

To znamená, že prasata i skot snědí o 200 až 250 milionů tun obilí ročně více než před dvaceti lety. Na jedno kilo vepřového padnou tři kila a k výrobě jednoho kilogramu hovězího je třeba zkrmit dokonce osm kil obilí.

Na vyšší ceny obilovin v letošním roce také tlačí zvýšený zájem o produkci biopaliv. Ta se přidávají do nafty i benzinu, aby se snížilo poškozování životního prostředí. Přidávání biosložky do paliva podporuje nejen Evropská unie, ale i USA. Ty jsou pro určování cen zemědělských komodit zásadní. „Světové ceny většinou určují americké trhy,“ vysvětlil Havel.

Navíc v okamžiku, kdy cena jedné plodiny vystřelí vzhůru, farmáři zvýší její výrobu na úkor jiných plodin. Letošní rekordní růst ceny pšenice, která se v září prodávala za více než 400 dolarů za tunu, tedy přilákal více pěstitelů a zvýšil například ceny rýže.

V České republice nyní ještě cenami potravin zamíchá lednové zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z pěti na devět procent. „Pohonné hmoty tvoří významnou položku nákladů zemědělců,“ řekl Havel. Kvůli vyššímu DPH budou kromě pohonných hmot zemědělci platit více i za energii a krmiva. To produkci obilovin i masa prodraží.

Nicméně skokový nárůst obilovin z letošního léta se již zastavil a dokonce začal mírně klesat. Nedá se už ovšem čekat, že by se cena dostala zpět na úroveň před zdražením.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!