11. října 2016 12:34, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ruská banka není v Česku schopná plnit své závazky, oznámila ČNB

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

PRAHA Ruská ERB Bank není schopna dostát svým závazkům, oznámila v úterý Česká národní banka. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu (GSFT) začít s výplatou náhrad vkladů klientům.

Banka s ruským kapitálem se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V Česku má pobočky v Praze a Karlových Varech.

Letos v březnu zakázala ČNB bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Toto pondělí pražská pobočka ERB bank neumožnila klientům výběry peněz, zdůvodnila to technickými problémy. Vklady občanů i firem jsou ze zákona pojištěny u GSFT do 2,7 milionu korun na klienta. Náhrady se poskytují do 100 procent jejich výše.

ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

ERB bank evidovala podle GSFT ke konci loňska více než šest tisíc klientů, kteří měli otevřeno zhruba deset tisíc účtů s vklady za 5,1 miliardy korun.

Banka v roce 2014 podle své výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin hospodařila se ztrátou téměř 63,3 milionu korun. ERB bank sponzoruje například Prague International Ballet Gala a účastní se řady akcí na ruském velvyslanectví.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!