7. ledna 2009 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EU chce na Ukrajinu vyslat pozorovatele

José Barroso na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy José Barroso na tiskové konferenci. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Brusel bude ve čtvrtek hostit mimořádnou schůzku šéfů ruské společnosti Gazprom, ukrajinské firmy Naftogaz, českého předsednictví EU a Evropské komise. Její účastníci by měli pokročit kupředu s řešením plynové krize, která se rozpoutala poté, co Gazprom přerušil dodávky plynu na Ukrajinu. Řeč by měla být především o monitorovací misi.

Český premiér Mirek Topolánek dnes novinářům v Praze řekl, že účastníci schůzky by měli dohodnout detaily k monitorovací misi, která má hlídat přepravu plynu z Ruska na Ukrajinu. "Monitorovala by všech osm průchodů na ukrajinské straně," dodal premiér s tím, že stoprocentní úspěch není zaručen.

Za Českou republiku se schůzky v Bruselu zúčastní ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a za Evropskou komisi eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Situací by se měli ve čtvrtek v Praze zabývat i ministři pro EU a zahraniční věci.

Barroso: Dodávky musí být neprodleně obnoveny
Dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu se dnes úplně zastavily. Barroso přerušení dodávek označil za nepřijatelné. Ve hře je kvůli tomu podle něj reputace obou aktérů sporu. Barroso volal premiérům Ruska a Ukrajiny a vyzval je, aby se zasadili o to, že dodávky budou neprodleně obnoveny.

S ruským premiérem Vladimirem Putinem dnes mluvil telefonicky i Topolánek.

Barroso na společné tiskové konferenci po setkání české vlády a Evropské komise také podotkl, že při telefonátech se šéfy ruské a ukrajinské vlády dostal ujištění, že jejich země budou souhlasit s úlohou mezinárodních pozorovatelů. O jejich vyslání na Ukrajinu se bude jednat v Bruselu ve čtvrtek.

Klaus se s Barrosem sejde večer
Prezident Václav Klaus dnes kvůli omezení dodávek ruského plynu do České republiky a dalších zemí telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem. Ten prezidenta informoval o dodávkách ruského plynu a jeho transportu přes Ukrajinu do ČR a dalších zemí v Evropě. O problémech s dodávkami plynu bude prezident hovořit ve večerních hodinách také s členy Evropské komise (EK) v čele s jejich předsedou José Manuelem Barrosem. "Prezident vzal na vědomí informaci o ukrajinském pohledu na probíhající obchodní spor mezi Ukrajinou a Ruskem a zdůraznil, že obě země by především měly pokračovat v jednání o podmínkách, za jakých budou dodávky plynu obnoveny," uvedl mluvčí.

Za správný krok Klaus označil to, že ukrajinská delegace se ve čtvrtek zúčastní obnovených jednání jak v Moskvě, tak i v Bruselu. Prezident zdůraznil, že základem jakéhokoli řešení situace je bilaterální ukrajinsko-ruská dohoda o cenách dodávek na Ukrajinu, kterou nelze politizovat a určovat ji na úrovni EU.

Podle německého listu Die Welt norský státní energetický koncern StatoilHydro nemůže vyrovnat výpadek dodávek ruského plynu do Evropy, protože již nyní pracuje na plnou kapacitu. Koncern StatoilHydro je po ruském Gazpromu jedním z největších dodavatelů plynu do západní Evropy a dodává plyn i do České republiky.

ČTK, Lidovky.cz