Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EU chce pomoci drůbežářům

BRUSEL Evropská unie se chystá kompenzovat drůbežářům ztráty způsobené menším odbytem drůbežího masa v období ptačí chřipky. Kvůli obavám z nemoci předpokládají experti snížení spotřeby až o 11 procent.

Evropská unie by mohla ze svého rozpočtu přispět na pomoc drůbežářství, které je postiženo odbytovou krizí kvůli ptačí chřipce. Na dnešním zasedání ministrů zemědělství to uvedla evropská komisařka Mariann Fischerová-Bölová.

Konkrétní návrhy míní předložit na příštím zasedání plánovaném na 25. dubna. "Je jasné, že nynější právní rámec neumožňuje zvládnout takovou krizi. Je třeba se vypořádat s poklesem spotřeby, citelném v některých členských zemích, a s poklesem cen. Zapotřebí jsou zvláštní opatření, která by mohla být spolufinancována členskými státy a komisí. Doufám, že budeme moci konkrétní opatření navrhnout na dubnové radě," uvedla komisařka.

Místo dalších podrobností pak dala najevo, že zvažovaná opatření by měla směřovat
především k omezení produkce.

"Náš požadavek zněl, aby pomoc (výrobcům) poskytovala EU. Pokud by ji poskytovaly členské státy, tak se bojíme neférové soutěže, že by bohatší země velmi výrazně dotovaly své drůbežáře," řekl ČTK český ministr Jan Mládek.

Rozhodování o konkrétních návrzích však také čeká až za pět týdnů. Unijní legislativa až dosud počítá pouze s kompenzacemi farmářům, pokud jsou nuceni vybíjet chovy, ale neumožňuje krýt ztráty z poklesu poptávky.

Pomoc drůbežářství ze strany EU je tak omezena na refundace exportních dotací; ty sice od počátku roku stouply o šest eur na 100 kg živých kuřat, respektive o deset eur u zmrazených, ale řada zemí z obavy z viru ptačí chřipky uplatnila zákaz dovozu z celé EU.

Kromě toho členské země mohou bez souhlasu Bruselu pomoci chovateli sumou 3000 eur během tří let, jiná státní pomoc musí podléhat schválení z hlediska unijních pravidel hospodářské soutěže.

Francie například udělila pomoc ve výši 52 milionů eur, ale ztráty chovatelů se odhadují na 40 milionů eur měsíčně.

Sektor s více než půl milionem zaměstnanců produkuje v EU 11 milionů tun drůbežího masa ročně, obrat činí asi 20 miliard eur. Experti odhadují, že spotřeba drůbežího v EU kvůli obavám z ptačí chřipky klesne o 11 procent.

Analytici odhadují ztráty odvětví na 300 milionů eur měsíčně. Zatímco v Itálii spotřeba drůbežího klesla o 70 procent, v Česku podle ministra Mládka do 15 procent. "Zatím je to dobré, ale byl bych opatrný.

Není úplně zřejmé, co se stane, až se ptačí chřipka konečně potvrdí i v ČR," dodal ministr.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.