Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Babiš: Evropská komise brzy předloží plán na reverse charge DPH

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

LUCEMBURK Evropská komise se příští týden písemně zaváže, že do konce roku předloží zemím Evropské unie legislativní návrh, který Česku umožní spustit pilotní projekt obecného využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH). Novinářům to po pátečním jednání ministrů financí zemí EU řekl český ministr Andrej Babiš.

Základem systému přenesené daňové povinnosti, známého jako reverse charge, je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele. Bránit má takzvaným karuselovým podvodům, kdy dodavatel neodvede fakturovanou DPH a odběratel si ji ve formě odpočtu daně nárokuje.

Konec jednání osmadvacítky

Písemný závazek, který na ministerském jednání slíbil učinit eurokomisař pro finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici, přijde zároveň s úspěšným dokončením vyjednávání členských zemí osmadvacítky o návrhu nových pravidel, která mají unii usnadnit boj s daňovými úniky velkých firem.

V pátek se na nich ještě ministři zcela neshodli, přestože se většinu sporných věcí podařilo nizozemskému předsednictví vyřešit. Čas na konzultace se svým předsedou vlády si vzal belgický zástupce kvůli konkrétnímu detailu a právě také Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka je do pondělí na návštěvě Číny.

Český pilotní projekt

Česká republika by chtěla u reverse charge nejméně pětiletý pilotní projekt, který by umožňoval její využití u transakcí nad 10 tisíc eur (270 tisíc korun). „Komise dělá analýzu, ale analýzou v praxi může být de facto ten pilot,“ podotkl Babiš.

„Je to pro nás obrovský úspěch, ve který jsme ani nedoufali,“ komentoval Moscoviciho oznámení český ministr financí.

Již vyčerpané položky

Babiš připomněl, že nyní může Česko v tomto režimu řešit jen 15 položek, které už má vyčerpané, a musí Evropskou komisi vždy žádat o povolení, chce-li změny. „V tomto případě by o tom rozhodovala česká vláda,“ vysvětlil význam pilotního projektu.

Návrh předložený Evropskou komisí musí podpořit členské země EU, podpora všech zatím není jistá. Babiš ale míní, že karuselové podvody jsou především regionální problém, týkající se Česka, Slovenska, Rakouska, Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. „V tomhle teritoriu operuje organizovaný zločin, který nám krade DPH,“ řekl s tím, že v ČR se ztráty pohybují ve výši skoro 90 miliard korun. „To je částka větší než náš deficit, ročně není zaplaceno 22 procent DPH,“ podotkl. V celé EU se podle údajů komise na DPH ročně nezaplatí skoro 170 miliard eur (asi 4,6 bilionu Kč).

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!