24. ledna 2007 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EU trestá Siemens obří pokutou

Brusel  Evropská komise udělila deseti společnostem celkovou pokutu 750,7 milionu eur, před dvacet miliard Kč, za kartelovou dohodu při stanovení cen zařízení používaných energetickými společnostmi. Pokuta je druhou nejvyšší sankcí za kartel v historii.

Nejvyšší částku 396,6 milionu eur (11,1 miliardy Kč) musí zaplatit firma Siemens, která podle komise kartel vedla.

Mezi další společnosti, které zaplatí pokutu, patří japonské Fuji Heavy, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba, francouzské Alstom, Areva a Schneider a rakouská VA Tech, která je divizí Siemensu. Švýcarská společnost ABB, která se kartelu také účastnila, pokutu nedostane, protože komisi o nepovolené dohodě informovala.

Siemens se hodlá proti pokutě odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. "Pokuta je zcela přehnaná a nechápeme, jak komise přišla k těmto částkám," prohlásil prezident divize Siemensu pro přenos a distribuci energie Udo Niehage.

"Komise ukončila kartel, který podváděl energetické společnosti a spotřebitele více než 16 let," prohlásila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Podle komise se firmy dohodly na stanovení cen zařízení, které má kontrolovat tok energie v elektrické síti a je důležitou součástí elektráren, kde se proud mění z vysokého na nízké napětí a obráceně. Japonské společnosti své zboží v Evropě neprodávaly, avšak dohodly se s evropskými firmami, že si nebudou na trzích vzájemně konkurovat.

Základní výši pokuty EK vypočetla podle podílu firem na evropském trhu. Pokuta pro Siemens byla zvýšena o polovinu, protože Siemens hrál hlavní roli v kartelu. U japonských společností byla stanovena podle jejich celkového obratu. Společnosti ABB komise pokutu 215 milionů eur prominula. Společnost totiž v roce 2004 objevila při vnitřním auditu dohodu o stanovování cen, případ oznámila a v této souvislosti propustila dva manažery. EU v loňském roce udělila za kartelové dohody pokuty v celkové výši více než 1,8 miliardy eur, napsaly agentury AP, Reuters a AFP.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz