Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. října 2010 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

EU ztrácí v Česku na oblibě, pro zavedení eura je čím dál tím méně lidí

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zavedení eura v České republice podporuje nejméně lidí za pět let, jen 30 procent občanů. Přestože se výrazná většina Čechů cítí být Evropany, 70 procent jich odmítá vyměnit korunu za společnou evropskou měnu, vyplývá z výsledků zářijového průzkumu agentury STEM.

Třicetiprocentní podpora přijetí eura je nejnižší od roku 2005, kdy agentura STEM začala tento názor sledovat. "Tuto skutečnost pravděpodobně způsobují zprávy posledních měsíců, které tvrdí, že stabilitu eura ohrožuje zadluženost některých států EU a následně nedůvěra bank v jejich solventnost," uvádí se ve zprávě agentury. Výzkum agentura provedla na reprezentativním vzorku 1228 obyvatel ČR starších 18 let.

Podle průzkumu je určitě proti zavedení eura 38 procent českých občanů, zatímco 32 procent je spíše proti. Naproti tomu rozhodných příznivců společné měny je pouze devět procent a spíše pro je 21 procent.

Proti přijetí eura jsou v různé míře sympatizanti všech pěti parlamentních stran. Pro přijetí eura jsou častěji stoupenci ODS, a to ze 45 procent, TOP 09 ze 44 procent a Věcí veřejných ze 37 procent, pouze 19 procent příznivců ČSSD a jen 13 procent stoupenců KSČM. "Ani u jedné ze jmenovaných skupin příznivců však nepřevažuje vůle euro v současné chvíli přijmout," upozornila agentura.

Čtěte také

Zavedení evropské měny podporují častěji muži, ze 33 procent, dobře materiálně zajištění lidé, ze 45 procent, a občané od 18 do 29 let, ze 40 procent. Pro přijetí eura je naproti tomu pouze pětina občanů starších 60 let a jen 19 procent lidí špatně materiálně zajištěných.

Názor na přijetí společné evropské měny úzce souvisí s pohledem dotázaných na vývoj Evropské unie. Lidé, kteří si myslí, že EU se vyvíjí správným směrem, jsou v 51 procentech případů pro zavedení eura. Naopak občané, kteří vývoj EU vidí jako nesprávný, jsou převážně proti, se zavedením eura v ČR jich souhlasí pouze 13 procent.

Přitom 70 procent Čechů se cítí být Evropany a 28 procent "naprosto jednoznačně", uvádí se ve zprávě STEM. V otázce směřování EU je česká společnost téměř přesně rozdělena na poloviny. Necelá polovina lidí, 48 procent, si myslí, že EU směruje správným směrem, zatímco zbývajících 52 procent občanů vnímá směřování EU jako nesprávné.

Podle hodnocení agentury z dlouhodobého hlediska kleslo mínění občanů ČR o vývoji EU výrazněji v letech 2006 až 2008, kdy byla unie "vnitřně názorově rozštěpená v otázce reformy celé instituce a řešení nové podoby euroústavy". Naopak v prvních měsících roku 2009 se do hodnocení EU promítalo české předsednictví a podíl kladných postojů se zvýšil.

V poslední době však nastal v české veřejnosti opět pokles v hodnocení EU, který "tentokrát patrně souvisí s problémy spojenými se zadlužováním některých států, snižováním jejich ratingů a diskutovaným ohrožením stability společné měny - eura".

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.