Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Eura kupujte nyní, radí experti

PRAHA Kdo se letos chystá na dovolenou v zahraničí, neměl by s nákupem evropské měny otálet. S dlouhodobějšími investicemi je ale lepší vyčkat, soudí ekonomové.

„Pro nákup eur na letošní dovolenou je nyní, kdy se kurz pohybuje na 28 korunách za euro, nejvhodnější doba,“ prohlásil analytik Komerční banky Jiří Škop.

Totéž si myslí také hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. „Euro totiž nikdy nebylo levnější,“ konstatoval Pikora s tím, že ohrozit kurz by mohla v nejbližších týdnech politická situace. „Pokud se politici během nejbližší doby nedohodnou na nějakém stabilním povolebním uspořádání, dojde investorům trpělivost a začnou nakupovat namísto koruny jinou měnu, což by kurz citelně oslabilo,“ upozornil Pikora. Pokud ovšem někdo hodlá za eura koupit nějakou nemovitost a s nákupem nepospíchá, vyplatí se rok či dva počkat, zdůraznil Pikora.

Podobně se vyjadřuje i hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán. „V prosinci 2007 počítáme s kurzem 27 korun za euro, zatímco letos v prosinci se bude pohybovat v rozmezí 27,70 až 28,30 koruny za euro,“ řekl.

Například třicetimetrový byt u moře v italském Toskánsku, který má v nabídce realitní kancelář Athena Immobiliare za 110 tisíc eur, by podle aktuálního kurzu stál zhruba 3,1 milionu korun.

Pokud by se ale příští rok posunul kurz ke 27 korunám za euro, jak předpokládá Kotlán, odložení nákupu zmiňované přímořské garsonky uspoří asi sto tisíc korun. Posilující koruna by totiž nemovitost zlevnila, protože na 110 tisíc eur by postačilo už méně než tři miliony korun.

Historicky nejlevnější euro také zlevňuje zboží dovezené ze zahraničí. Podle obchodníků ale nelze počítat s tím, že se například sníží ceny dovezené výpočetní techniky.

„Ceny výpočetní techniky už jsou nyní téměř na minimu a nelze počítat, že by třeba počítače nějak výrazně zlevnily,“ konstatoval majitel firmy Power Computer Přemysl Švarc s tím, že navíc dovozcům rostou náklady v souvislosti s drahou ropou.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...