9. ledna 2015 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Euro stojí už 28 korun. Hranici prolomilo po dlouhých šesti letech

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé, kteří míří na dovolenou, musí počítat s tím, že se jim pobyt o něco prodraží. Tedy pokud budou v cílové zemi platit eurem.Společná evropská měna prolomila psychologickou hranici 28 korun.

Ke kurzovnímu průlomu došlo bezmála po šesti letech. Euro stálo více než 28 korun naposledy v únoru 2009.

Přesná cena v 11 hodin dopoledně činila 28,07 Kč/EUR, podle údajů na finančním webu Patria.cz. Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

Upozornila také, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla podle dnešních údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003.

ČTĚTE TAKÉ:

Oslabení koruny je podle analytiků reakcí na páteční údaje o inflaci. „Tato skutečnost začíná vyvolávat obavy, zda ČNB nepřistoupí k dalšímu zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 Kč/EUR, na což koruna od reaguje oslabováním,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Skutečnost, že cena ropy bude tlačit inflaci dolů, vede tak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče finanční trhy ke spekulacím, že by se česká centrální banka mohla v průběhu letošního roku rozhodnout posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním.

„Prosincová data o inflaci, jakkoliv z našeho pohledu nejsou překvapivá, tak mohou korunu při obchodování na devizovém trhu posunout spíše ke slabším úrovním,“ uvedl.

Inflace se přitom i začátkem roku bude podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pohybovat blízko nuly. „Sklouznutí do záporu by znamenalo oslabení české koruny a naopak větší kladné hodnoty by mohly vést k posílení,“ uvedl.

Analytik: nervozita z ČNB roste

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk v komentáři uveřejněném dnes krátce předtím, než koruna hranici 28 korun prolomila, uvedl, že kurz zatím této hranice nedosáhl, ale je „vidět, že nervozita z budoucí politiky ČNB roste“.

Inflace se podle Vlka „přimknula těsně k nule a byla nižší, než se čekalo“. Vzhledem k cenám pohonných hmot nemá inflace šanci se brzy zvednout a je tedy otázkou, co na to centrální banka, dodal analytik.

Česká měna dnes oproti čtvrtečnímu závěru mírně oslabila i k dolaru, a to na 23,75 Kč/USD.

Lidovky.cz, ČTK