19. dubna 2012 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Europoslanci chtějí jednotný základ daně z příjmu firem

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK  Zdanění příjmů podle společného základu by v EU mělo být povinné pro všechny podniky s výjimkou malých a středních firem. Evropský parlament to dnes odsouhlasil v nezávazné zprávě.

Evropská komise původně navrhovala, aby byl jednotný daňový základ pro firmy nepovinný. O návrhu opatření mají nyní rozhodovat jednotlivé státy EU. Česko sjednocení daňového základu dlouhodobě odmítá.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise jednotný daňový základ pro firmy v zemích EU navrhla loni na jaře. Firmy, které se budou chtít zapojit, by si podle něj mohly podat v rámci EU jen jedno daňové přiznání u jedné daňové správy. Na základě tohoto dokumentu by pak byl základ daně podniku rozdělen podle zvláštního vzorce mezi ty členské státy, v nichž tento podnik provozuje činnost.

Základ zdanění platný pro všechny firmy

Po přerozdělení základu daně budou členské státy moci zdanit svůj podíl vlastní sazbou daně z příjmu právnických osob. Státům EU by přitom zůstalo svrchované právo stanovit sazbu daně z příjmů právnických osob.

Europoslanci ale navrhli postupně přejít na jednotný základ zdanění příjmů pro všechny firmy. V první fázi by se společný postup vztahoval na evropské družstevní společnosti, tedy ty, které založili například občané z různých zemí EU. Po pěti letech by opatření platilo pro všechny podniky s výjimkou malých a středních firem. Ty by si mohly zvolit, jestli se do schématu zapojí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Europoslanci tak chtějí zjednodušit administrativu a omezit možnost daňových úniků. Podle eurokomisaře pro otázky daní Algirdase Šemety by ale navrhovaný krok znamenal zvýšení zátěže pro firmy, které působí jen v jedné zemi, protože by musely přejít na jiný daňový systém. Česká poslankyně za nejsilnější lidoveckou frakci v EP Zuzana Roithová ve středeční rozpravě řekla, že členské státy, které se změnami navrženými EP v této věci řídit nemusí, asi návrh zablokují. Ten by pak mohl platit jen v těch zemích EU, které o něj projeví zájem.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?