22. dubna 2009 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Europoslanci: giganti se musí rozštěpit

ŠTRASBURK Evropský parlament schválil liberalizaci trhu s elektřinou a plynem v zemích Evropské unie. Ta spočívá mimo jiné v rozštěpení energetických společností, tedy v oddělení výroby od přenosové sítě. Jednotlivé země si ale budou moci rozhodnout, jak to konkrétně provést.

Existují tři možnosti. První je založená na tom, že firmy budou muset prodat přenosovou soustavu novému majiteli. To by vedlo k tomu, že by výrobní a dodavatelské firmy nemohly vlastnit většinový podíl v přenosových a distribučních sítích.

Další možností je vznik nezávislého systémového operátora (ISO). Ten by měl kontrolu nad přenosovou soustavou. Přenosová soustava by se nemusela prodávat, ale vlastník by nad ní ztratil kontrolu. Poslední alternativou je vznikem operátora (TSO), který by vládl přenosové soustavě, avšak původní vlastník by si nad ní nicméně zachoval určitý vliv.

Dnešní rozhodnutí evropského zákonodárného sboru se očekávalo, protože na konkrétní podobě reformy se už předem s europoslanci dohodly členské státy zastupované českým předsednictvím EU.

Podle europoslanců balíček posílí i práva spotřebitelů. Zákonodárný sbor do kompromisního znění třeba prosadil, že si lidé budou moci bezplatně změnit během tří týdnů dodavatele plynu či elektřiny. Zvýší se i jejich práva v přístupu k informacím o různých zdrojích energie.

ČTK