Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
7. října 2008 8:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Evropou se valí vlna záruk

Světová finanční krize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová finanční krize. | foto: Česká pozice

PRAHA  Jak přesvědčit lidi, že v době ekonomické krize nepřijdou o úspory v bankách? Stále více zemí zvyšuje státní záruky na vklady klientů. Česko takový krok nevylučuje, zatím ale neplánuje.

Úmysl stoprocentně se zaručit za veškeré bankovní vklady svých občanů proklamovalo šest států, mezi nimi i sousední Německo a Rakousko. Již dříve k tomuto kroku přistoupilo Irsko.

Českou vládu to v tuto chvíli nechává klidnou, i když diskusi nad zvýšením limitu státní záruky připouští jak ministr financí Miroslav Kalousek, tak Česká národní banka. Evropská komise však považuje podobné státní zásahy za diskriminační. Z české strany zatím na vyšší záruky v okolních zemích zareagovalo několik obyvatel německo-českého pohraničí. Zajímají se o možnost uložit peníze v německých bankách. Potvrdil to ČTK Robert Pikl z pobočky Volksbank v německé Žitavě. „Zaznamenali jsme více dotazů na zabezpečení vkladů u německých bank,“ prohlásil.

V Česku jsou maximální garantované limity do 90 procent do ekvivalentu 25 000 eur úspor. „V naší bance je záruka na 100 procent,“ podotkl k tomu německý bankéř. Až v případě, že by nezafungovala zajišťovna banky, postavila by se za ni německá vláda, vysvětlil.


Pojištění vkladů v České republice

* Klientské vklady u bank jsou pojištěny podle zákona o bankách ve výši 90 procent, maximálně však do ekvivalentu 25 tisíc eur.

* Pojištění se vztahuje na všechny korunové a cizoměnové účty klienta a je vázáno vždy k jedné konkrétní bance. V další bance má klient opět vklady pojištěny až do maximálního limitu.

* Fond pojištění vkladů musí na základě zákona zahájit výplatu náhrad do tří měsíců po oznámení, že banka není schopna dostát závazkům.

KBC (Belgie) - vlastník ČSOB

Erste Bank (Rakousko) - vlastník České spořitelny

Société Générale (Francie)
- vlastník Komerční banky

General Electric (USA)
- vlastník GE Money Bank

UniCredit (Itálie)
- vlastní dceřinou společnost UniCredit

Bank Citibank (USA)
- vlastní pobočku Citibank

Raiffeisen (Rakousko)
- vlastní dceřinou společnost

Raiffeisenbank Volksbank (Rakousko)
- vlastní dceřinou společnost Volksbank CZ

Commerzbank (SRN)
- vlastní pobočku Commerzbank, vlastník mBanky

Waldviertler Sparkasse von 1842 (Rakousko)
-vlastní pobočku Waldviertler Sparkasse von 1842


První evropskou zemí, která přistoupila ke zvýšení vládní záruky, bylo Irsko. To na konci září oznámilo, že bude v příštích dvou letech garantovat veškeré bankovní vklady u šesti irských bank.
 
O víkendu se k Irsku přidalo právě Německo. V neděli vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová  s politickým prohlášením, v němž ujistila všechny Němce, že o své vklady vlivem globální krize nepřijdou. Spolková vláda se rozhodla rozšířit státní garanci na bankovní vklady v celé výši.

A na krok Němců již včera zareagovala i rakouská vláda. Ta oznámila, že se „cítí nucena“ poskytnout také domácím střadatelům podobné záruky. Obává se totiž, že bez zvýšení bankovní záruky by se vystavila masovému odlivu klientů do Německa.

Ručit za bankovní vklady bude také Řecko, Dánsko a Island.
Evropské vlády se obávají, že by lidé ve strachu z krachu bank mohli vybrat veškeré úspory. Tím by připravili banku o finanční prostředky na provoz a mohli by tak způsobit krach i jinak zdravé bance.

Naopak proti zvyšování státních záruk se již v neděli postavila Evropská komise s tím, že je v podstatě diskriminační. „Garance bez limitů nejsou povoleny. Očekáváme, že vše uvedou do takového stavu, kdy budeme moci společně říci, že je to v souladu s pravidly,“ komentovala irský a německý zásah evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

I přes stupňující se aktivitu evropských zemí na poli bankovních záruk zůstává české ministerstvo financí v naprostém klidu. „O zvýšení státní záruky neuvažujeme, není k tomu totiž žádný důvod,“ prohlásil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

EU určuje minimální limit garance 20 tisíc eur, český stát zaručuje klientům bank devadesát procent vkladů do výše 25 tisíc eur. „Záruka byla úmyslně stanovena v eurech, aby nebyla ovlivňována kurzovými vlivy,“ řekl Jakob. Kvůli posilování české měny se však pojištěná částka v korunách stále snižuje. Počátkem roku 2002 tak měli domácí střadatelé jistých devadesát procent z 800 tisíc korun. Dnes již se pojistka týká pouze 620 tisíc uložených korun.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....