Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Evropská komise snížila ceny cukru

Sladké by mělo zlevnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sladké by mělo zlevnit. | foto: Reprofoto

PRAHA Milovníci sladkého se mohou radovat. Cukr by totiž už brzy mohl zlevnit. Šéfové resortů zemědělství zemí Evropské unie se včera dohodli na snížení zaručených výkupních cen cukru.

Ty by tak měly během čtyř let klesnout z necelých 632 eur za tunu o 36 procent. Pěstitelé cukrové řepy pak dostanou kompenzace do výše 64,2 procenta.

„Dohodli jsme se na radikální reformě cukerného pořádku, který se nezměnil skoro 40 let. Je to historický okamžik,“ uvedla britská ministryně Margaret Beckettová (na snímku). Brusel byl ovšem k reformě donucen.

Svá pravidla musel změnit kvůli prohranému sporu u Světové obchodní organizace. Jak brzy najdou čeští spotřebitelé ve svých obchodech levnější cukr, ovšem zatím není přesně jasné. „Ceny cukru snížíme, pokud jej od velkoobchodníků za nižší ceny nakoupíme,“ sdělila mluvčí společnosti Ahold Kateřina Černá.

Podle předsedy Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřicha Reinbergra je toto tvrzení logické. „Zlevnění cukru bude záviset jenom na politice prodejců,“ upozorňuje Reinbergr. Podle něj ale snížení zaručených výkupních cen určitě způsobí podstatné snížení výroby cukru a řepy.

Cukr přitom začal výrazně zdražovat hned po vstupu České republiky do Evropské unie (EU). Například za čtyři měsíce od vstupu do unie zdražilo v Česku kilové balení cukru téměř o sedm korun. Důvodem bylo to, že od té doby už české cukrovary nemohly nakupovat řepu za tržní ceny, ale za ceny určené Bruselem.

Není zatím vůbec jisté, jak moc se daná cukerná reforma do členských zemí promítne. „To závisí na konkurenceschopnosti jednotlivých regionů,“ odhaduje Reinbergr.

Podle něj například Česko patří do takzvaného středního pásu, který to zřejmě ponese nejlépe. „Země jižní Evropy, nebo naopak severní, které musí hodně zavlažovat a mají vyšší výrobní náklady, to ponesou hůře,“ odhaduje Reinbergr.

Jak se změní trh s cukrem
* během čtyř let se postupně sníží garantované ceny cukru z nynější úrovně 631,9 eur za jednu tunu, to je víc než trojnásobek světových cen
* reforma otevírá cestu k levnějšímu cukru v českých obchodech
* pěstitelé cukrové řepy mají být za pokles cen odškodněni
* klesne produkce cukrovarů
* někteří západoevropští producenti budou nuceni ukončit svojí činnost

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.