Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Evropský soud: Regulace nájemného poškozuje majitele

Polsko se nechce vzdát nižší daně u bytové výstavby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polsko se nechce vzdát nižší daně u bytové výstavby. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

ŠTRASBURK Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl v precedenčním sporu o regulaci nájemného. Francouzska vyhrála spor s polským státem kvůli regulaci. Nyní se začne zabývat stížnostmi českých majitelů domů.

Hutten-Czapská vyhrála spor s polským státem kvůli regulaci nájemného. Na svých webových stránkách to dnes oznámil Evropský soud pro lidská práva, který se tímto případem zabýval. Čeští majitelé domů kauzu považují za precedens a předpokládají, že soud se nyní začne zabývat i jejich stížnostmi.

Soud Hutten-Czapské přiznal 30.000 eur (asi 852.000 Kč) za morální újmu a dalších 22.500 eur (asi 639.000 Kč) jako úhradu nákladů řízení. Výše celkového odškodného tak dosahuje v přepočtu asi 1,5 milionu Kč.

"Otázku náhrady ztráty soud odložil a dal šestiměsíční lhůtu, aby se Hutten-Czapská a polský stát dohodly na kompenzaci," řekl ČTK místopředseda Občanského sdružení majitelů domů ČR Milan Krček, který se jednání soudu ve Štrasburku účastnil. Dodal, že evropský soud zároveň potvrdil, že jde o pilotní případ.

Čeští majitelé žádají po státu 50 miliard
"To znamená, že má širší dopady nejen pro majitelku domu v Polsku, ale bude to důležité i pro podobné kauzy majitelů domů včetně českých," dodal s tím, že pro majitele jde o velké vítězství. Čeští majitelé domů podali do Štrasburku zhruba 3000 stížností.

V případě, že soud rozhodne, že je regulace nájemného poškodila, chtějí po českém
státu žádat až kolem 50 miliard korun. Kdy evropský soud začne jejich stížnosti projednávat, je podle Krčka nyní těžké odhadovat. "Doufáme, že do konce roku dojde ke slyšení v naší věci," řekl Krček.

"Nájemníků se tato věc vůbec netýká, je to spor českého státu a majitelů domů," řekl ČTK v reakci na rozhodnutí evropského soudu předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček. Dodal, že již existuje zákon o nájemném, který situaci regulovaných nájmů upravil do podoby, jakou evropský soud vyžaduje.

"Takže podle mého názoru tu není žádný důvod se rozhodnutí obávat," poznamenal Křeček s tím, že s požadavkem zpětné náhrady škody se majitelé mohou obrátit na české soudy.

Soud ve Štrasburku všemi hlasy rozhodl, že Polsko porušilo Evropskou konvenci o lidských právech, což má negativní dopady na dalších asi 100.000 polských majitelů domů. Podle soudu jde o systémový problém, který souvisí se špatným fungováním polské legislativy.

Majitelé domů v Polsku jsou podle štrasburského soudu poškozeni na svých právech mimo jiné tím, že nemohou zvyšovat nájemné nad úroveň, kterou stanovil stát. Nyní tedy podle soudu nemohou vytvářet zisk ani pokrýt náklady na nutnou údržbu.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.