Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Exministr Rusnok povede výbor ČNB

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr financí Jiří Rusnok bude předsedou Výboru pro finanční trh při České národní bance (ČNB). Rozhodli o tom dnes poslanci sněmovního rozpočtového výboru.

Místopředsedou výboru bude šéf Investiční společnosti České spořitelny Radek Urban. Bývalý ministr financí Jiří Rusnok bude předsedou Výboru pro finanční trh při České národní bance (ČNB). Rozhodli o tom dnes poslanci sněmovního rozpočtového výboru.

Místopředsedou výboru bude šéf Investiční společnosti České spořitelny Radek Urban. Kontrolní výbor by měl být sedmičlenný. Dalšího člena dosadí ČNB, dva členy ministerstvo financí a jednoho finanční arbitr. Jednoho člena musí ještě zvolit rozpočtový výbor.

Výbor se stane poradním orgánem bankovní rady s úkolem projednávat koncepční a systémové otázky v oblasti dohledu a regulace. Rusnoka poslanci do výboru zvolili jako zástupce pojišťoven a penzijních fondů.

Ministerstvo financí nominovalo do výboru náměstka ministra financí Tomáše Prouzu a ředitelku odboru legislativy finančního trhu Kláru Cetlovou. Česká národní banka nominovala jako svou zástupkyni ve výboru vrchní ředitelku a členku bankovní rady Michaelu Erbenovou.
Obě organizace to dnes uvedly v tiskové zprávě.

"Toto pestré složení zajistí, aby byla ve výboru zohledněna celá škála odborných názorů a zájmů trhu, státu i spotřebitelů," prohlásil Prouza. Výbor pro finanční trh nebude mít podle něj žádné přímé exekutivní pravomoci. "Počítáme s tím, že diskuse v rámci nově vznikající platformy se budou soustředit na koncepční otázky dohledu nad finančním trhem, jeho právní
rámec, nové trendy v této oblasti a nebudou se vyhýbat ani případným systémovým problémům při výkonu dohledu," uvedla členka bankovní rady ČNB Michaela Erbenová.

S postupem při obsazování výboru nesouhlasí Česká asociace pojišťoven, jejíž kandidát vybrán nebyl. Volení zástupci měli adekvátně reprezentovat finanční trh z hlediska proporcí a významu jeho jednotlivých sektorů tak, jak bylo zamýšleno při tvorbě zákona, uvedl generální tajemník asociace Tomáš Síkora.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.