Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Experti: Stát zbytečně rozhazuje

Ministr práce Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce Škromach | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Vláda vyhazuje prostřednictvím programu na tvorbu nových pracovních míst oknem stovky milionů. Aspoň to tvrdí experti. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se ovšem takovým nařčením brání.

A program, který rozjel v červnu 2004, hodlá nyní naopak prodloužit až do roku 2007.

Vláda už do projektu nalila téměř čtvrt miliardy korun a dalších 350 milionů má v plánu utratit během tří let. Zatím bylo takto vytvořeno 1081 pracovních pozic. Dalších 1750 pozic by podle resortu práce mělo vzniknout.

Ekonomové ovšem nešetří kritikou. „Vyčleněné prostředky se v žádném případě nevyplatí a na výsledcích nezaměstnanosti se to zatím neprojevilo,“ konstatoval analytik společnosti Atlantik FT Petr Sklenář s tím, že dokud zde bude štědrý systém sociálních dávek a tak vysoké zdanění, jako je to současné, tak se nezaměstnanost nepodaří snižovat.

Podobně mluví také ekonom společnosti PPF a koordinátor poradců poslance Vlastimila Tlustého Pavel Kohout. „Kdyby měla touto cestou být snížena nezaměstnanost na polovinu, stálo by to přes 50 miliard korun,“ odhadl Kohout. Podle něj by tak namísto dotací mohla vláda usnadnit firmám podnikání - třeba tím, že sníží daně.

Vysoké zdanění vidí jako překážku tvorby nových pracovních míst také analytik ČSOB Petr Dufek. „Odvody jsou jedny z nejvyšších v Evropě,“ poznamenal s tím, že impulsem k vytváření nových pracovních pozic by bylo také „odbourání rozbujelé byrokracie, která českou ekonomiku dusí už od počátku transformace“.

Způsob, jakým tak nyní vláda bojuje, podle něj evidentně nefunguje. „Sice se to projeví, ale rozhodně nepůjde o viditelný posun na celém trhu práce,“ konstatoval ekonom Dufek.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale kritiku odmítá. „Program se určitě vyplatí, protože znamená obrovskou úsporu státní kasy,“ sdělil. Pokud investor přijme uchazeče o zaměstnání , vrátí se podle Škromacha vložené prostředky za necelé dva roky.

Ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora upozorňuje ještě na další rizika Škromachova plánu. „Program vytváří rozdílné podmínky pro podnikání u malých a velkých firem,“ konstatoval. Na dotace ve výši 200 tisíc korun na jedno vytvořené pracovní místo a také na příspěvky na rekvalifikaci ve výši 30 tisíc korun totiž dosáhnou jen některé firmy.

Jednak musí vytvořit deset pracovních míst nejpozději do dvou let a investovat alespoň deset milionů korun. Investici přitom musí udržet minimálně tři roky a podnikání dané společnosti musí být šetrné k životnímu prostředí.

Navíc je podpora určená jen regionům s více než čtrnáctiprocentní nezaměstnaností.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...