4. července 2008 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Exportu se daří, koruna může posílit

Kamion - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Překvapivě dobré výsledky zahraničního obchodu za květen mohou podle analytiků přispět k dalšímu posílení koruny. Zároveň však lze kvůli tomu očekávat do několika měsíců mnohem horší výsledky obchodní bilance. Řadě firem totiž v pololetí skončilo zajištění proti kurzovému riziku a zároveň postupně zpomaluje ekonomika v eurozóně.

Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 9,2 miliardy korun, což je ve srovnání s květnovým výsledkem loňského roku o 3,9 miliardy korun více. Koruna dnes překonala nový rekord k euru, když se obchodovala za 23,72 koruny za euro.

Uvozovky dolníKoruna dnes proto může ještě dále posílit a ještě více přifouknout bublinu na devizovém trhuUvozovky horní

Optimisticky může dnešní data vnímat podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory jen zaslepený člověk. "Přebytek zahraničního obchodu je sice vysoký, ale exporty již nerostou a objem obchodu je nízký. Statistika přitom ještě nepokrývá klíčové období posledního prudkého posílení koruny," uvedl Pikora.

Obchodníci s měnami ovšem podle něj často nehledí na hlubší analýzu a mohou data vnímat zatím ještě pozitivně. "Koruna dnes proto může ještě dále posílit a ještě více přifouknout bublinu na devizovém trhu," dodal.

Ze statistik je zatím podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského patrné, že podniky jsou zatím schopné čelit pro ně nepříznivému vývoji kurzu koruny díky zajištění obchodů nebo rostoucím odbytem.

"Tato ochrana však již nebude mít dlouhého trvání. Řadě firem totiž na konci prvního pololetí vypršely zajišťovací kontrakty uzavřené před rokem a vzhledem k jasným signálům hospodářského zpomalení v eurozóně musí rovněž počítat s klesajícími zakázkami," uvedl.

Bilanci budou podle analytiků rovněž zhoršují rostoucí ceny ropy a dalších komodit. "Před rokem se barel ropa prodával za 72 barelů za dolar, dnes je to přesně dvojnásobek. Cena zemního plynu stoupla o 55 procent. Železná ruda je letos dražší o 66 procent. Komoditní indexy zahrnující ceny potravin jsou aktuálně o 40 procent výše než loni," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pozitivně se ovšem do zahraničního obchodu promítá zpomalení růstu domácí poptávky tím, že se dováží méně zboží. Silná koruna se podle Pikory bude v obchodní bilanci stále více odrážet v následujících měsících.

"Za poslední rok posílila koruna o více než 17 procent. To je tak výrazné zpevnění, že není možné, aby se v bilanci neprojevilo. Statistika na něj bude více reagovat až během podzimních měsíců," odhadl. Letošní rok tak bude podle něj v zahraničním obchodu slabší než rok 2007 a přebytek by měl být 77 až 81 miliard korun.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ MALÉ KUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 33 000 - 36 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz