1. února 2007 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Exxon mobil vytvořil rekordní zisk

Tanker Exxon Valdez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanker Exxon Valdez | foto: AFP

NEW YORK Americká ropná společnost Exxon Mobil vytvořila v loňském roce čistý zisk 39,5 miliardy dolarů (téměř 859 miliard Kč). To je historicky nejvyšší zisk, jaký kdy vytvořil podnik ze Spojených států.

Firmě ve vytvoření rekordu nezabránil ani pokles zisku v závěru roku. Zisk za loňský rok překonal předchozí rekord 36,13 miliardy dolarů. Ten patřil také Exxonu a je z roku 2005. Exxon Mobil je největší energetickou společností na světě, jejíž akcie se obchodují na veřejných trzích.

Tržby se loni zvýšily na 377,64 miliardy dolarů, což je také rekord. Doposud největší tržby za americký podnik činily 370,68 miliardy dolarů a patřily rovněž Exxonu. Pro srovnání, tržby Exxonu za jeden rok by stačily pokrýt státní rozpočet České republiky na téměř osm let.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se ale zisk Exxonu meziročně snížil o čtyři procenta na 10,25 miliardy dolarů. Na vině je především výrazný pokles cen zemního plynu a nižší marže při zpracování benzinu.

Pokud by se nebraly v úvahu jednorázové účetní položky, zisk na akcii by ve čtvrtletí činil 1,69 USD. To je výrazně lepší výsledek, než čekali analytici v anketě agentury Reuters. Ti v průměru předpovídali zisk 1,51 USD.

Ceny ropy se ve čtvrtém čtvrtletí výrazně snížily a klesly k 50 dolarům za barel. Ještě v polovině roku se pohybovaly nad 70 dolary a v červenci přechodně vystoupily na 78,40 USD. To byla nejvyšší cena v historii. Nyní se drží kolem 58 dolarů a jsou zhruba na úrovni, kde byly před rokem.

Naproti tomu ceny zemního plynu byly v loňském roce mnohem nižší než v roce 2005. Ve čtvrtém čtvrtletí se za milion britských termálních jednotek v průměru platilo 6,61 USD, zatímco o rok dříve to bylo 12,77 USD.

Od konce roku 2006 se cena akcií Exxon Mobil zvýšila o více než deset procent. Akcie Exxonu si tak vedou lépe než akcie konkurenčních firem, což nejlépe vystihuje index burzy Chicago Board Options Exchange. Index ropných firem za stejnou dobu zpevnil zhruba o 8,8 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!