Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Farmář týral prasata. Ta se asi požírala

Soukromý zemědělec utýral stovky prasat. Ta se dokonce vzájemně požírala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soukromý zemědělec utýral stovky prasat. Ta se dokonce vzájemně požírala. | foto: ČTK

BRZKOV Zřejmě nejotřesnější případ zacházení se zvířaty v kraji zkoumá policie. Podezírá soukromého zemědělce z Brzkova na Jihlavsku z utýrání stovek prasat. Veterináři v jeho chlévě objevili 237 uhynulých kusů, mezi nimiž živořilo dalších 115 prasat.

"V areálu bývalého zemědělského družstva našli také tři velké platové nádoby s rozkládajícími se zbytky těl uhynulých selat," řekl ředitel Krajské veterinární správy Jiří Šulc. Případ vyšetřuje policie.

Soukromý zemědělec utýral stovky prasat. O chov zřejmě nebylo postaráno celé měsíce. "Žlaby byly úplně prázdné, bez krmiva, voda netekla. Vypadá to, že ta zvířata přežívala kanibalisticky. Tak hrozný obraz jsem neviděl ani já za 35 let," řekl Šulc.

Majitelem vepřína je sedmatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska. "Je podezřelý z trestného činu týrání zvířat," řekla mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková. Policii se ho zatím nepodařilo kontaktovat. K prohlídce chléva proto vydal souhlas státní zástupce.

Uvozovky dolníŽlaby byly úplně prázdné, bez krmiva, voda netekla. Vypadá to, že ta zvířata přežívala kanibalisticky. Tak hrozný obraz jsem neviděl ani já za 35 letUvozovky horní

Prasata patří Františku Jeklovi. Ten stav svého chovu zdůvodnil tím, že zvířata byla nemocná, krmení prý má dostatek. Jekl tvrdí, že uhynulé kusy nemohl nechat odvést, protože je zadlužený a neměl na poplatky za likvidaci v asanačním podniku, které se prý musí platit hotově. Dnes dopoledne již auto pro první uhynulá prasata na jeho objednávku přijelo.

Na neúnosné podmínky v chovu upozornil veterináře anonymní telefonát v úterý dopoledne. Veterináři se nyní pokoušejí postarat o zbývající živá zvířata. Na jihlavský magistrát již doručili návrh na jejich usmrcení, protože jsou ve špatném stavu. "Je možnost je dát i do náhradní péče," podotkl Šulc.

Veterináři se také pokusí odebrat vzorky tkání z uhynulých kusů, aby mohli zjistit, zda se jedná o nějakou chorobu. "Příznaky nějaké konkrétní nákazy jsme na nich neviděli," podotkl Šulc.

Prasata byla ve stáji. Uhynulými selaty byly téměř zaplněny tři plastové nádoby, z nichž každá měla objem kolem 120 litrů. Do centrálního registru podle zjištění veterinářů farmář žádná chovná zvířata nenahlásil.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...