11. května 2012 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Farmářské trhy při kontrole propadly. Nabízely zteplalé klobásy

Farmářský trh (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmářský trh (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Uzeniny vystavené přímému slunci nebo špatně značené potraviny. I takové přestupky odhalili inspektoři Státní veterinární správy hned na několika farmářských tržištích.

"Šlo především o nedodržení teploty skladování uzenin a sýrů, ale také nesprávné značení potravinářských výrobků. Produkty byly staženy z prodeje a s prodejci úřad zahájil správní řízení." informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Klobásy "uchovávané" při 35 stupních

Například na farmářských trzích v Praze na Pankráci kontroloři zjistili, že prodejce nabízel 30 kilogramů různých francouzských klobásek, které byly vystaveny přímému slunečnímu záření a teplotě nad 35 stupňů Celsia, což je výrazně více, než by mělo být.

ČTĚTE TAKÉ:

Na farmářském trhu ve Zbirohu v Plzeňském kraji nechali trhovci podobně na slunci tři kilogramy pařených a uzených sýrů. Navíc bez dokladu o nabytí, výrobci, datu spotřeby a teplotě skladování. Jiný prodejce na stejném trhu špatně uchovával asi deset kilogramů uzenin. "Přestože výrobce stanovil teplotu pro uskladnění na nula až pět stupňů Celsia, byla naměřena teplota 15,4 až 19,6 stupně Celsia," uvedl Duben.

Na blíže nespecifikovaných trzích v Jihomoravském kraji odhalili veterináři zásilku 450 vajec z Polska, která byla nedostatečně označena. U pařených sýrů se Slovenska pak nebyl doložen doklad o původu.

V Česku jsou farmářské trhy oblíbené

Češi si farmářské produkty v poslední době oblíbili. Podle informací Státní veterinární správy se loni trhy konaly nejméně na 170 místech, letos patrně přibudou nové. Pouliční farmářská tržiště se v roce 2010 stala doslova hitem nejprve v Praze, poté začala houfně přibývat i jinde a dnes fungují ve všech krajích.

Veterináři ale nekontrolovali jen farmářská tržiště. V prodejně masa v Hlučíně zjistili například neoznačené výsekové maso. Ve středních Čechách pak u zásilky 80 kilogramů výrobku Mnichova klobása z Polska od výrobce Zaklady Miesne Silesia SA Katowice byla odhalena přítomnost nedeklarované drůbeží bílkoviny.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz