Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fenka serveru Lidovky.cz poráží na burze finanční experty

Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Skoro 95 procent lidí v investiční hře Lidových novin prodělává, přičemž nejhůře si vedou experti. Fenka Ameli, voříšek francouzského pudla a maltézského psíka, má ale na investování čich.

V investiční hře Lidových novin Chytré portfolio, kde se rozhodli změřit svůj odhad na investování experti na finanční trhy, manažeři, novináři či podnikatelé, Ameli poráží všechny zmíněné skupiny investorů.

Výběrem míčků s názvy jednotlivých titulů obchodovaných na pražské burze investovala fenka do akcií Komerční banky, Telefóniky a Unipetrolu.

Jak si vedou hráči Chytrého porfolia? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Jak si vedou hráči Chytrého porfolia? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Ze všech specializovaných skupin tak zaznamenala nejmenší ztrátu. Z investovaného fiktivního milionu prodělala jen o něco více než 25 tisíc korun. Z 2715 lidí, kteří se do hry zapojili, jí patří 475. místo.

Vůbec se naopak nedaří odborníkům, kteří lidem radí, jak peníze investovat. Finanční analytici byli mezi vybranými skupinami nejhorší. Jejich portfolio se v průměru propadlo takřka o 110 tisíc. Finanční poradci zase ztratili ze svého investovaného milionu skoro sto tisíc korun.

To, že zvíře nad odborníky vyhrává, přitom není až tolik překvapivé. Například nedávná studie londýnské Cass Business School potvrdila, že portfolio, které náhodně sestaví opice či jiné zvíře, bude mít větší úspěch než portfolio, které vybere zkušený investiční makléř.

ČTĚTE VÍCE:

Podobný pokus se potvrdil již v minulosti serveru Lidovky.cz. Maskot prvního kola soutěže, opičák Joey, v rámci speciálních portfolií obsadil druhé místo. Porazil tehdy například zkušeného investora Michala Horáčka či finanční analytiky.

Jenže při poslední hře zhodnotilo portfolio 83 procent účastníků. To se teď nejspíš nepovede. Od počátku soutěže, která začala 8. dubna, se index PX pražské burzy propadl o devět procent.

Chytré portfolio

HRAJTE V INVESTIČNÍ SOUTĚŽI SERVERU LIDOVKY.CZ

Akciový trh táhly dolů především tituly, jako je energetický kolos ČEZ či těžařská společnost NWR. „Nejhorší titul se hledá poměrně jednodušeji. Jsou jím akcie těžební společnosti NWR. Titul oslabil o více jak 60 procent,“ říká David Brzek, makléř Fio banky.

Propad pražské burzy se promítl i do výsledků soutěžících Chytrého portfolia. Jen o něco málo více než stovka z nich dokázala svoje investiční portfolio zhodnotit anebo alespoň uchovat jeho hodnotu. Všichni ostatní prodělávají.

Největší smůlu v investování má soutěžící miszaque. Ten vsadil veškeré peníze na akcie ČEZ, NWR a JIP (Papírny Větřní). Papírny jsou přitom v současnosti v insolvenci a jejich hodnota klesla skoro o 98 procent. Současná hodnota posledního portfolia tak dosahuje 400 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Přední příčky naopak obsadili ti, kteří vsadili na akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens či na developerskou skupinu Orco. Akcie Orca vzrostly o necelých devět procent a akcie Pegasu o necelých pět procent. Právě na předních místech bude do 9. července nejlítější boj. Rozdíly v těchto portfoliích jsou totiž zanedbatelné.

Partnerem soutěže o portfolio s nejvyšším zhodnocením je Pražská burza cenných papírů a Fio banka. Na tři nejlepší investory čeká peněžitá odměna. Výherce si odnese 30 tisíc korun, druhý v pořadí 20 tisíc korun a třetí nejlepší investor dostane deset tisíc korun.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.