Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

"Férové zboží" proniká do Česka

Káva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Zboží se značkou Fair trade neboli Spravedlivý obchod si pomalu nachází cestu i na pulty českých prodejen. Stále více lidí tak nakupuje kávu nebo čokoládu, u nichž mají jistotu, že při jejich výrobě nebyli zneužíváni výrobci z chudých rozvojových zemí.

„Objem prodaného zboží s logem Fair trade v Česku v posledních letech každoročně stoupá zhruba na dvoj- až trojnásobek,“ sdělila Šárka Špačková ze Společnosti pro Fair trade a rozvojové vzdělávání.

Přesto je ovšem podle prodejců objem prodaného „férového“ zboží v Česku poměrně malý a dosahuje pouze jednotek milionů korun za rok. Zájem ovšem nadále stoupá především s tím, jak se zvyšuje povědomí zákazníků o problému.

„V počátcích výrobky Fair trade kupovali především ekologové a zastánci zdravého a zodpovědného životního stylu, dnes je již mezi kupci stále více běžných lidí,“ domnívá se provozovatelka obchodu se zdravou výživou Alafia Kateřina Fadljevičová. Podle prodejců mají ale o toto zboží stále zájem především vzdělanější lidé. Mnozí z nich si také výrobky Fair trade kupují také proto, že velmi často nesou i označení Bio, které informuje o čistě přírodním původu surovin a jejich zpracování.

Káva, čaj, čokoláda, ale i trička
Certifikát Fair trade získají pouze výrobky nebo suroviny pocházející z rozvojových zemí od výrobců, kteří mají zaručený zisk a vyrábějí bez využití otrocké či dětské práce a chovají se šetrně k přírodě.

Tyto výrobky jsou dnes stále rozšířenější a v Česku tak rychle přibývá prodejních míst, které jej vedou. Vedle prodejen se zdravou výživou, kde je zastoupení výrobků Fair trade nejčastější, je lze nalézt i na pultech některých větších řetězců. Mezi ně patří kupříkladu britská síť Marks and Spencer, ale třeba i jihomoravský provozovatel samoobsluh Brněnka. Rozsáhlou nabídku výrobků Fair trade měl ve své nabídce také francouzský provozovatel hypermarketů Carrefour, který ale z českého trhu před několika měsíci odešel. V zahraničí ovšem toto zboží prodávají kupříkladu i Tesco nebo Hypernova.

„Nabízíme především kávy, čaje nebo čokolády s původem Fair trade, ale připravujeme také zavedení bavlněných triček nebo ponožek,“ sdělila mluvčí sítě Marks and Spencer Renata Fišerová.

Určitou překážkou masovějšího rozšíření zboží pocházejícího z férových transakcí je podle některých prodejců vyšší cena. Ta je kvůli vyšším nákladům a šetrnému zpracování výrobních surovin srovnatelná jen s dražšími značkovými výrobky a levnějším kategoriím zboží ze supermarketů nemůže konkurovat. „Naše čokolády jsou ovšem kvalitou srovnatelné například se značkovou švýcarskou čokoládou a podle toho je nutné poměřovat i cenu,“ uvedl provozovatel internetového obchodu s Fair trade zbožím Martin Kobera.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.