Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firma, kde vydělal Gross, krachuje

Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | foto: Tomáš KristLidové noviny

OSTRAVA Krajský soud v Ostrava vyhlásil úpadek na společnost Moravia Energo z impéria miliardáře Tomáše Chrenka. Firma byla od úterka v insolvenčním řízení. Věřitelům od 5. března běží třicetidenní lhůta na přihlášení svých pohledávek. Informuje o tom insolvenční rejstřík na www.justice.cz.

Soud nařídil přezkumné jednání a schůzi věřitelů na 30. dubna.

Moravia Energo, která patřila k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi, se dostala do vážných potíží, když jí před dvěma týdny přerušila energetická společnost ČEZ dodávky elektřiny.

O osudu společnosti rozhodnou věřitelé
Zastavení dodávek ČEZ zdůvodnil tím, že odběratel neplatil denní platby za dodávky. Moravia Energo pak byla vyřazena z obchodování s elektrickou energií. Vedení společnosti uvedlo, že banky nebyly ochotny financovat kontrakty firmy v letošním ani příštím roce. Třinecká firma pak sama na sebe podala insolvenční návrh.

K největším věřitelům Moravia Energo by měla patřit Komerční banka, jež by podle některých zdrojů mohla přijít až o miliardu korun. Energetickou firmu financovaly také UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Blíže neurčenou ztrátu podle Hospodářských novin přiznala i pobočka švýcarské firmy Atel, která Moravii Energo prodávala elektřinu.

O dalším osudu Moravia Energo se rozhodne na schůzi věřitelů, kterou soud nařídil na 30. dubna. Moravia Energo ve svém prohlášení tento týden uvedla, že má zájem firmu reorganizovat a najít uplatnění pro 22 lidí, které nyní zaměstnává.
Moravia Energo vloni zaznamenala tržby 4,7 miliardy korun proti 3,2 miliardy v roce 2007. Zisk před zdaněním byl v obou letech kolem 98 milionů korun.

Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Už v říjnu 2007 své akcie prodal společnosti Arca Capital Bohemia slovenského miliardáře Pavola Krúpy, podle médií expremiér na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun.

Na jaře 2008 pak akcie získal prostřednictvím Eniasu většinový majitel společnosti Tomáš Chrenek.Grossovu transakci prošetřovala protikorupční policie, která ale loni v létě případ odložila.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!