2. července 2007 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firma se brání demolici cukrovarů

cukrovar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy cukrovar - ilustrační foto. | foto: ČTK

OLOMOUC Společnost Eastern Sugar ČR musí zbourat všechny své cukrovary. Firma chtěla budovy prodat, avšak Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) žádost zamítl. Zdemolovány tak mají být cukrovary v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a Kojetíně na Přerovsku.

Společnost Eastern Sugar ČR loni na podzim oznámila uzavření cukrovarů a vrací svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to od ní dostane peníze. V restrukturalizačním plánu se firma dobrovolně zavázala, že cukrovary zlikviduje. O změnu programu společnost požádala kvůli tomu, že se objevili zájemci o koupi všech tří areálů. Chtěli závody využít k dalšímu podnikání a zachovat v nich zaměstnanost.

SZIF zamítl změnu restrukturalizačního programu v polovině května. Společnost se proti rozhodnutí odvolala. Na základě platného plánu však musí zahájit začátkem července přípravu úplné demolice areálů tak, aby mohla být ukončena do konce roku 2008, uvádí se ve zprávě, kterou společnost Eastern Sugar poskytla.

"Postup úřadů státní správy bohužel znemožňuje rychlé převedení areálů na nový subjekt, který by co nejrychleji mohl zahájit další podnikatelské aktivity, které by zachovaly zaměstnanost v těchto ekonomicky slabých regionech. Domníváme se, že rozhodnutí SZIF není v souladu s legislativou EU, neboť například v Maďarsku byla schválena přeměna uzavřeného cukrovaru v Kabě na výrobu bioetanolu při zachování plné restrukturalizační podpory," uvedl ve zprávě generální ředitel Eastern Sugar Štěpán Hodač.

Žádost cukrovarů projednávala i Evropská komise
O stanovisku SZIF k žádosti Eastern Sugar informoval mluvčí fondu Vilém Frček. "Vzhledem k tomu, že společnost Eastern Sugar požadovala takové změny schváleného plánu restrukturalizace, například další možné využití budov a zařízení, které jsou dle nařízení Evropské komise při plné výši restrukturalizační podpory nepřípustné, musel SZIF tuto žádost zamítnout."

Fond podle něj společně s ministerstvem zemědělství žádost Eastern Sugar konzultoval i s Evropskou komisí. Odvolání cukrovarnické společnosti proti zamítavému rozhodnutí SZIF bylo 1. června předloženo MZe, které má až 60 dní na rozhodnutí o tomto odvolání, dodal Frček.

Část náhrady dostanou pěstitelé. Cukrovary se však musí zbourat
SZIF již firmě Eastern Sugar přiznal nejvyšší možnou podporu z restrukturalizačního fondu EU na uzavření cukrovarů. Podmínkou je ale úplná demolice objektů. Přiznaná náhrada činí 730 eur (asi 21.000 Kč) na tunu kvóty na výrobu cukru, které se firma vzdá. Celkem jde o více než dvě miliardy korun, z nichž část dostanou pěstitelé.


Firma Eastern Sugar v tuzemsku zaměstnávala asi 400 lidí. K počátku dubna začala v rámci uzavírání cukrovarů s propouštěním, které se uskuteční v několika vlnách doprovázených sociálním programem.

Eastern Sugar se k uzavření cukrovarů ve střední Evropě včetně ČR rozhodla
kvůli omezení výroby cukru v EU v rámci reformy trhu s touto komoditou.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!