Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Firmám se daří lépe a přidávají benefity. Hitem roku je vzdělávání

Ekonomika

  18:08
PRAHA - Ekonomická krize se nejvíce projevila na firemním příspěvku na penzijní připojištění. Naopak zpomalení ekonomiky se prakticky vůbec neodrazilo na nejstabilnějších benefitech na českém trhu – stravenkách. Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu, který společnosti ING a Svaz průmyslu a dopravy provedly mezi 173 firmami.
Stravenky - ilustrační foto.

Stravenky - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Firmy v průměru poskytují tři daňově zvýhodněné benefity a pět benefitů nezvýhodněných," řekl Jiří Běťák, ředitel Employee Benefits společnosti ING.

Z průzkumu vyplývá, že mezi daňově zvýhodněnými benefity i nadále vedou stravenky, které svým zaměstnancům poskytuje 75 procent firem. Brzy by je ale v oblibě mohlo předstihnout vzdělávání. To totiž v současnosti poskytuje 70 procent oslovených firem, ale v budoucnosti ho plánuje zavést dalších osm procent.

Benefity

Mezi daňově nezvýhodněnými benefity se na první příčce umístil mobilní telefon, který poskytuje hned 80 procent firem, a je tak nejrozšířenějším benefitem vůbec. I v této kategorii aspiruje na skokana roku vzdělávání, které plánuje zavést sedm procent firem.

"Většina daňově nezvýhodněných benefitů má klesající tendenci a poskytuje je stále menší počet společností," řekl Běťák. To by tak mohlo být další špatnou zprávou pro zaměstnance, kteří by kvůli vládnímu šetření mohli přijít o část daňově zvýhodněných benefitů.

"Předpokládáme, že tak, jak stát bude šetřit, bude i rušit daňová zvýhodnění benefitů," řekl Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy. Liška ani samotné firmy se však zatím nechtěli vyjadřovat k tom, jaké dopady na poskytování benefitů by měly vládní škrty v této oblasti.

"Jak stabilizovat pracovní kádr"
Benefity a různé bonusy jsou pro společnosti důležitým způsobem, jak motivovat své zaměstnance. "Navíc hrají i významnou roli ve stabilizaci pracovního kádru," řekl Antonín Šípek, ředitel Svazu automobilového průmyslu. Podle Šípka navíc stávající systém firmám alespoň částečně nahrazuje současný nepružný zákoník práce.

Benefity a jejich struktura jsou navíc poměrně dobrým indikátorem zdraví jednotlivých společností. "S horšícími se celosvětovými ekonomickými podmínkami stoupal zájem o pojistné produkty," řekl Běťák. Firmy, které zaznamenaly zlepšení své ekonomické situace, nabízejí tento benefit ve větší míře než společnosti, které se ocitly v horší ekonomické situaci.

Na penzijní připojištění přispívá zhruba 60 procent oslovených firem, a to částkou od sta korun do dvou tisíc korun měsíčně. Navýšení tohoto příspěvku plánují jen tři procenta firem. Příspěvky na životní pojištění nabízí 39 procent firem, a to částkou od 100 korun do 1300 korun měsíčně. Navýšení částky plánuje pět procent firem.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...