21. prosince 2007 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmu koupíte za 15 minut

Firma na klíč. O předzaložené firmy roste zájem, říká Josef Jaroš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma na klíč. O předzaložené firmy roste zájem, říká Josef Jaroš. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Josef Jaroš ze společnosti Smart Office & Companies, která od roku 2006 mj. prodává ready-made (předzaložené) společnosti, očekává pokračující růst v této oblasti obchodu.

LN Jaký pozorujete vývoj od začátku vašeho podnikání s readymade společnostmi?
Co se týče klientů, kteří mají zájem o koupi tzv. ready-made společností, je trend jednoznačně rostoucí.

V čem vidíte hlavní výhody tzv. ready-made společností?
Je to jednoznačně rychlost, za kterou je možné za společnost jednat. V okamžiku, kdy projevíte zájem o některou z předzaložených společností, vyberete si ji ze seznamu těch, které jsou momentálně dostupné, tak můžete jednat během několika hodin. To znamená, že za hodinu dvě můžete podepisovat jménem té společnosti smlouvy a kontrakty a jste jejím vlastníkem.

Kdo předzaložené společnosti kupuje především?
Našimi klienty jsou jednak podnikatelé, kteří nemají chuť ani čas ani možnost trávit nekonečné martyrium po úřadech, jsou to advokátní kanceláře, které pro své klienty potřebují hned hotovou společnost, developerské firmy, investiční společnosti, portfolio tu je poměrně široké.

Jaké druhy ready-made společností nabízíte?
Jednak jsou to tradiční společnosti s ručením omezeným, jsou to akciové společnosti a jsou to i evropské akciové společnosti SE: societas europaea (SE), tyto společnosti nabízíme od května letošního roku jako jediná firma nejen v republice, ale i v Evropě. Zásadním rozdílem té evropské akciové společnosti oproti standardním národním společnostem je možnost změnit sídlo libovolně v rámci Evropské unie, aniž by společnost zanikla. Umožňuje to podnikatelům například zvolit legislativně a daňově nejvýhodnější režim pro podnikání.

Kolik stojí předzaložená společnost?
Společnost s ručením omezeným začíná na 40 tisících korun, akciová společnost z aktuálního roku se pohybuje okolo 85 tisíc a evropská společnost je za 180 tisíc.

Ready-made společnosti nabízíte i přes internet. Jakým způsobem realizujete jejich online prodej?
Díky aplikaci eSmart je to technicky možné. Jde o to, že klient si na našem webu vybere volnou společnost, tahle aplikace ho provede všemi kroky, které jsou pro ten převod potřeba, systém mu na konci objednávky vygeneruje dokumentaci, kterou je třeba podepsat. Dalším krokem je úhrada kupní ceny, což je možné udělat platební kartou. Pak je třeba zavolat nám na zelenou linku, my vyšleme svého kurýra, který dokumentaci přiveze. Pak provedeme příslušné změny. Zisk té dokumentace a výběr společnosti je otázka 15 minut. Běžně tahle agenda trvá několik dní. Jinak je třeba počítat se čtyřmi týdny, i výrazně déle, pokud by si to chtěl člověk vyřídit sám.

Nabízíte na zakázku i možnost založení společností v jiných zemích?
Vedle Slovenska, Rumunska a Bulharska je to ještě Rusko, Ukrajina a Polsko, ve spolupráci s naší sesterskou společností Apogeo nabízíme ještě offshore jurisdikce, tzn. Seychely, Spojené státy, Velkou Británii, Kypr a tak dále. Těch zemí je v tuhle chvíli včetně České republiky 26.

Kde vidíte potenciál pro nové společnosti?
Je to jednoznačně východ. Je to Rusko a Ukrajina. Ty trhy nabízejí obrovské příležitosti. Podnikatelé si jsou toho vědomi a jejich investice tam směřují. Stejně tak i Bulharsko, Rumunsko, jsou to noví členové EU. Trh je tam nový, otevřený.

Zavádíte virtuální kancelář eOffice s prestižním sídlem. Co poskytujete v rámci služeb eOffice?
Nově nabízíme možnost elektronického přístupu do sídla společnosti. Klient tak má možnost mít okamžitě přehled o příchozí poště, o hovorech, o faxech s tím, že má možnost si poštu přečíst přes internet, poslechnout hlasové zprávy a přečíst si faxy. Klient se doma nebo ve své kanceláři přihlásí přes heslo na náš web, rozklikne si svoje sídlo, dalším kliknutím si poslechne hovory, přečte poštu. Odpadá tak nutnost si pro tu poštu jezdit.

Pavla Francová, Lidové noviny