Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy chtějí praxi, ne tituly, vzkazují personalisté studentům

Mladí lidé - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Podniky pří hledání nových zaměstnanců slevují z nároků na vzdělání, důležitější jsou zkušenosti.

Pět let studia na vysoké škole přestává být nezbytnou podmínkou k získání vysněného zaměstnání. Firmy se smíří s nižším vzděláním uchazečů než v minulosti, výměnou ovšem požadují zkušenosti z praxe.

"Rozhodně se při pohovorech klade mnohem větší důraz na otázky týkající se praxe a o vzdělání se mluví spíše okrajově. S tím, jak se požadavky ekonomiky na kvalifikaci pracovníků rychle mění, roste nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací. Trendem je, že firmy postupně slevují požadavky na znalosti a soustředí se více na dovednosti," popsal Jiří Halbrštát, marketingový manažer společnosti Manpower.

Hodnota bakalářů stoupá
Díky tomu stoupá také význam a hodnota bakalářských titulů, které přitom mnohé firmy, studenti i rodiče stále považují za druhořadé. "Je to předsudek, který mizí. Právě bakalářské vzdělání je totiž pro celou řadu pozic na pracovním trhu naprosto dostačující a zaměstnavatelé si to začínají navzdory některým přetrvávajícím stereotypům uvědomovat," řekl Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Ministerstvo školství proto chce roli kratších forem studia dál posilovat. "Potřeba vysokoškolského vzdělání objektivně existuje a není to žádný výmysl rodičů. Na druhou stranu je pravda, že už nyní je podíl přijatých studentů víc než dostatečný. Vzhledem k rostoucímu počtu vysokých škol a naopak nepříznivému demografickému vývoji je namístě zvažovat systémové změny. Není možné ani žádoucí, aby vysokou školu měl každý občan České republiky," uvedl Gabriel.

Plánovaná reforma vysoké školy roztřídí
Chystaná reforma terciárního vzdělávání proto počítá s rozdělením vysokých škol na profesně orientované, vzdělávací a výzkumné. Stejně tak se uvažuje také o možnosti transformace vyšších odborných škol, které dnes nabízejí titul DiS., na vysoké školy nabízející profesně orientované vzdělávání zakončené titulem Bc.
Personalisté však zároveň upozorňují na to, že ačkoli je celková benevolence větší, vysoké pozice si tituly žádají a pro kariérní postup jsou víc než vhodné.

"Dlouholetá praxe se nedá nahradit vzděláním či získaným titulem. Nicméně kvalitní vzdělaní a titul je vždy výhodou pro každého kandidáta, a to i v případě pozdějšího dostudování v průběhu profesionální praxe," říká Peter Hradil, ředitel společnosti Lydon Wells, která se specializuje na vyhledávání odborníků už během jejich studií.

Přinejmenším pro začátek profesní kariéry nicméně platí, že se vyplatí začít co nejdřív. "Vysokou školu končíte ve věku kolem 25 let, a to už jste dost staří. Když někdo školu nedokončí, neznamená to, že je méně inteligentní než ten, kdo ji dokončil. Ale když vyjdete ze školy a chcete plat v řádu desítek tisíc, nikdo vás nečeká," uvedl Jon Hill z personální společnosti Reed.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...