20. února 2007 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy chystají pro seniory jednoduché mobily

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Reprofoto

PRAHA Hlavně jednoduchost a přehlednost. To je heslo výrobců mobilů, kteří se vydali proti technologickému proudu a připravují telefony pro seniory. Ty na trhu stále chybí. Zvláště pro starší uživatele jsou totiž současné mobilní telefony zbytečně komplikované.

Rakouská společnost Emporia Telecom sídlící v Linci představila minulý týden na 3GSM kongresu v Barceloně telefon, který nemá fotoaparát či přístup na internet. Zato ale dokáže jedním stiskem tlačítka zavolat příbuzné v případě nouze, neruší naslouchadla a v případě potřeby funguje i na tužkové baterie.

„Naše výzkumy trhu ukázaly, že starší lidé mají s ovládáním komplikovaných telefonů potíže,“ řekl Reinhard Handlgruber, ředitel exportu firmy Emporia Telecom. „Požadují spíše velký a jasný displej, velkou klávesnici a jednoduché menu.“ Handlgruber tvrdí, že firmě se podařilo prodat od loňského srpna už padesát tisíc jednoduchých telefonů.

Podle analytiků nikdo zatím přímo pro seniory telefon neudělal především proto, že je obtížné zvolit pro něj správnou marketingovou strategii. „Problém je, že pokud telefon vypadá jako produkt pro staré, nikdo ho nechce kupovat. Z hlediska marketingu to není vůbec jednoduché,“ řekl Kim Heikkinen z finské konzultantské společnosti Idem.

Podobně vidí problematiku telefonu pro seniory i nezávislý analytik Martin Zikmund. „V západní Evropě mají důchodci vyšší kupní sílu a nechtějí ty úplně nejlevnější přístroje. U nás dědí starší telefony po svých dětech.“

Ve střední a východní Evropě by se podle Zikmunda mohly uchytit levné a odolné mobilní telefony, které nabízejí výrobci pro třetí svět. Například společnost Motorola bude prodávat v Evropě telefon Motofone s černobílým displejem a základními funkcemi, určený původně pro Afriku a Indii.

„V Evropě o Motofone projevují zájem hlavně lidé nad padesát let,“ řekl LN manažer divize mobilních telefonů Motoroly Radek Vychytil. „Motofone umí komunikovat s uživatelem hlasem v češtině. Mohou ho tak používat i lidé se slabším zrakem,“ dodal Vychytil. Rovněž modely finské Nokie určené mimo jiné i pro třetí svět patří mezi oblíbené telefony středoevropských seniorů.

Telekomunikační operátoři se ke speciálním telefonům pro spotřebitele v důchodovém věku staví vlažně. Zájem o jednoduché mobily není podle mluvčího Vodafone Jakuba Hrabovského v Česku takový jako v jiných evropských zemích. „Lidé chtějí především moderní telefony, oceňují nadstandardní vlastnosti přístrojů a využívají je hojně i jako mobilní kancelář,“ řekl Hrabovský.
ond, afp, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz