Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy jsou na léto štědré

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Léto je pro většinu lidí obdobím dovolených. Firmy tak často vycházejí svým zaměstnancům vstříc mimořádnými odměnami, nejčastěji ve formě třináctých platů. Tyto výhody bývají obvykle vázány na hospodářské výsledky jednotlivých společností.

Růst ekonomiky, který je nejvyšší za posledních jedenáct let, a obecně velmi dobré výsledky českých firem se tak odrážejí i na třináctých platech zaměstnanců. Ve společnostech, kterým se příliš nedařilo, ovšem odměny naopak znatelně poklesly.

„Naši zaměstnanci dostávají mimořádné odměny dvakrát ročně. Jednak je to takzvaná mzda na Vánoce a potom v tomto období takzvaná mzda na dovolenou. Ta je ve výši dvou třetin měsíčního platu,“ vysvětluje mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

V loňském roce přitom zaměstnanci ČEZ obdrželi třináctý plat pouze ve výši 39 a půl procenta z měsíčního platu. Zvýšení je podle Kříže způsobeno především velmi dobrými hospodářskými výsledky firmy za minulý rok.

S opačnou situací se naopak musí vyrovnávat zaměstnanci těžařského gigantu Mostecká uhelná. Ta svým zaměstnancům sice také poskytuje třináctý i čtrnáctý plat, ty ale byly kvůli horším hospodářským výsledkům oproti loňsku sníženy. Firma totiž prodala o více než 500 tisíc tun uhlí méně než v předchozím roce. To představuje podle firmy pokles tržeb minimálně o čtvrt miliardy korun.

„Proto nebylo možné dále zvyšovat nárůst mezd, ale naopak jsme museli tempo jejich růstu brzdit,“ uvedla mluvčí firmy Liběna Novotná. Průměrně tak zaměstnanec Mostecké uhelné dostane třináctý plat ve výši tří tisíc korun. „To je asi o osm set korun méně než loni,“ doplnila Novotná.

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů jsou třinácté platy běžné v mnoha českých podnicích. Třináctá mzda byla sjednána zhruba ve čtyřiceti procentech kolektivních smluv, které zaměstnavatelé uzavírají s podnikovými odbory.

Přesto se ovšem počet kolektivních smluv zahrnujících třinácté a čtrnácté platy za poslední tři roky významně nezvýšil. „Třináctý plat tak má v Česku více než polovina pracovníků,“ odhaduje šéf odborové konfederace Milan Štěch.

S vyššími čísly na výplatních páskách tak mohou počítat kupříkladu také zaměstnanci OstravskoKarvinských dolů nebo mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. „Zaměstnanci Škody dostávají třináctý plat v plné výši měsíčního platu. Je ale rozdělen do dvou splátek, druhá se vyplácí v období Vánoc,“ sdělil mluvčí Škoda Auto Jaroslav Černý.

Naopak třináctých platů se nedočkají zaměstnanci ocelářské skupiny Vítkovice. Jejich mimořádné odměny jsou totiž podle mluvčí Věry Breiové založeny na jiných principech. „Zaměstnanci dostávají motivační složky platu, které jsou bezprostředně vázány na to, jak pracují,“ vysvětlila Breiová. To považují za vhodnou formu motivace i personalisté. „Mimořádné platy by měly být provázány s výsledky firem. Brání to tomu, aby je zaměstnanci pojímali jako samozřejmost,“ uzavírá šéfka personální agentury Mercury Group Alice Hamidová.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.