3. března 2009 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy lákají studentky na informatiku

Microsoft a Motorola stojí o informatičky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft a Motorola stojí o informatičky. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRUSEL V zemích Evropské unie bude v sektoru informačních a komunikačních technologií v roce 2010 chybět na 300.000 kvalifikovaných techniků. Pět velkých firem, které v sektoru působí, dnes proto podepsalo společný kodex osvědčených postupů, který má do odvětví, jemuž tradičně dominují muži, přilákat i křehké pohlaví.

Cílem kodexu je vyvolat u studentek středních i vysokých škol a žen, které v sektoru působí, větší zájem o odvětví špičkových technologií.

Firmy, mezi nimiž jsou třeba společnosti Microsoft či Motorola, by tak měly třeba zřizovat dívčí laboratoře a počítačové kluby, kde by si mohly dívky vytvářet webové stránky. Ženy na mateřské by se zase mohly zapojovat do instruktážních programů.

"Pouze sedm procent členů představenstev 116 největších společností činných v oblasti informačních a komunikačních technologií jsou v současnosti ženy. Měli bychom si proto stanovit cíl tento podíl do roku 2015 zdvojnásobit," doplnila eurokomisařka pro informační technologie Viviane Redingová. Brusel také dnes zdůraznil, že zatím jen zhruba pětinu informatiků tvoří ženy.

"(Podpis kodexu) je prvním krokem na cestě k větší přitažlivosti míst v oblasti špičkových technologií pro ženy a k lepšímu zastoupení žen na poli informačních a komunikačních technologií," doplnila Redingová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!