10. září 2007 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy míří mimo Prahu

Jedna z největších světových bank HSBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z největších světových bank HSBC | foto: PETER PARKS AFP

PRAHA Do Prahy, nebo do Ostravy? Tuto otázku si bude v následujících letech klást mnoho zahraničních firem. Velké nadnárodní firmy se totiž stěhují do ostatních regionů. Nejatraktivnější je Moravskoslezský kraj.

„Moravskoslezský kraj loni přilákal největší objem investic, přes padesát čtyři miliard korun,“ uvedl Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest. Například jedna z největších světových bank HSBC chce do konce roku 2010 otevřít v Ostravě centrum sdílených služeb pro své zákazníky. Celková investice bude dosahovat skoro půl miliardy korun.

„Centrum bude sloužit našim klientům z celé střední a východní Evropy,“ konstatoval jeden ze zaměstnanců české pobočky HSBC. Podle něho pro výběr Ostravy hrála velkou roli levnější pracovní síla než v Praze i dostatek kvalitních a vzdělaných zaměstnanců.

Velkým hitem mezi zahraničními investory je stále Brno. Minulý pátek zde otevřela finanční centrum společnost DSGi, která v Česku provozuje řetězec s elektronikou Electro World. Hlavní náplní centra je vytvoření systému zpracování faktur pro několik evropských zemí.

Společnosti láká i lepší infrastruktura
„Při výběru Brna sehrála roli dostupnost kvalifikované pracovní síly i daňová a politická stabilita regionu. Brno je rovněž dobře přístupné z dalších evropských měst,“ řekl Antony Welfare, ředitel Finančního centra DSGi v Brně. Mezi konkurenty Brna přitom byla Velká Británie, Španělsko nebo Praha, informoval Welfare.

Mimopražským regionům se daří lákat investory díky dopravní, telekomunikační i vzdělávací infrastruktuře. „Důležitý je fakt, že regiony dokážou vychovat schopné lidi a díky novým investorům si je dovedou udržet,“ uvedl Čermák.

Velké příležitosti se otvírají i dalším městům. Podle Čermáka jsou v hledáčku firem Liberec, Plzeň nebo Zlín. Ten je mezi investory populární díky Univerzitě Tomáše Bati. „Funguje tu i úspěšný podnikatelský inkubátor nebo vědeckotechnický park. Zanedlouho by měl kraj navíc získat kvalitní napojení na dálniční síť,“ dodal Čermák.

I proto ve Zlíně před 3 měsíci otevřel své korporátní centrum bankovní dům Citibank, jenž se orientuje na střední a menší společnosti. „V celém moravském regionu očekáváme v následujících letech silný ekonomický růst,“ uvedla Leona Klevetová, ředitelka Zlínského korporátního centra Citibank.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz