4. března 2009 22:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy mohou sledovat emaily pracovníků

Zákonu se lidově říká Lex Nokia, protože o jeho přijetí se výrazně zasloužil i přední světový výrobce mobilních telefonů Nokia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákonu se lidově říká Lex Nokia, protože o jeho přijetí se výrazně zasloužil i přední světový výrobce mobilních telefonů Nokia. | foto: NokiaReprofoto

HELSINKY Finský parlament dnes schválil zákon, na jehož základě smí podniky sledovat elektronickou poštu svých zaměstnanců. Zákonu se lidově říká Lex Nokia, protože o jeho přijetí se výrazně zasloužil i přední světový výrobce mobilních telefonů Nokia, jehož domovskou zemí je právě Finsko. Před několika týdny Nokia hrozila, že neprojde-li přijetí zákona v parlamentu, z Finska se na protest odstěhuje.

Zákon neumožní kontrolu obsahu elektronických dopisů, ale jen všeobecnou kontrolu toho, kam korespondence zaměstnanců směřuje. Nokia totiž již několikrát uvedla, že právě díky úniku informací elektronickou poštou přišla o významná obchodní i technologická tajemství a že zlepšení kontroly e-mailu by jí pomohlo tuto průmyslovou špionáž omezit.

Návrh zákona ale má ve Finsku celou řadu kritiků. Podle některých právníků například "Lex Nokia" porušuje základní svobody zakotvené v ústavě. Další kritiku budí skutečnost, že zákon nebude platit jen pro průmyslové podniky, ale i pro univerzity a bytová družstva.

Oponenti poukazují i na fakt, že pro průmyslové špiony není problém požadované údaje z pracovního počítače nahrát a přenést je domů, odkud je dále pošlou ze své soukromé e-mailové adresy.