20. června 2007 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy musí mít nové povolení kvůli vodě

Voda - ilustační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda - ilustační foto. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Množství vody odebírané z hlubinných vrtů se v Česku výrazně zvýšilo mimo jiné kvůli oblibě takzvaných balených vod, kterým dnes mnoho lidí dává přednost před vodou z vodovodu.

Stovky průmyslových a potravinářských podniků v Česku, které odebírají vodu zejména z hlubinných vrtů, budou muset odbornými posudky prokázat, že množství jimi odebírané vody neohrožuje kvalitu či minimální hladinu takzvaných podzemních vod.

Vyplývá to z novely vodního zákona. Všichni velkoodběratelé si musejí nejpozději do konce června zažádat příslušný vodoprávní úřad o nové povolení k odběru.
A úřad pak na základě odborného posudku určí, kolik vody mohou v příštích letech z podzemí čerpat.

„Staré povolení automaticky zaniká 21.12. 2007 a žádat o nové musejí podnikatelé nejpozději šest měsíců předem,“ řekl LN Svatopluk Mika, vedoucí odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu. Odmítl ale spekulovat o tom, zda některým odběratelům stát omezí dosavadní množství maximálně povoleného odběru. „O tom rozhodnou konkrétní hydrogeologické posudky,“ uvedl Mika.

Zatímco v Česku zatím vzbudila pozornost především snaha státu přimět majitele takzvaných černých studní k jejich legalizaci, státní orgány se snaží udělat pořádek i v oblasti velkoodběrů „hlubinné“ vody. Jen v českobudějovické pánvi odčerpaly loni průmyslové a potravinářské podniky, stejně jako třeba nemocnice v Českých Budějovicích, takřka 1,9 milionu metrů krychlových z podzemních, místy až čtyři sta metrů hlubokých vodních zásob.

Tato kvalitní voda, stará tisíce let, přitom představuje jakousi strategickou vodní zásobárnu, jejíž ohrožení, ať už z hlediska kvality či množství, by mohlo mít nedozírné následky. „Odběry nesmějí překročit hranici, při níž by už v podzemí nastaly výrazné změny tlaku,“ řekl LN Martin Milický z pražské hydrogeologické firmy Progeo.

Další podrobnosti o nových pravidlech pro firmy
odebírající hlubinnou vodu naleznete v dnešním
vydání deníku 

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.