19. května 2009 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy přestaly nabírat čerstvé vysokoškoláky

Až dokončí vysokou školu a půjde hledat práci, přestane se usmívat. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Až dokončí vysokou školu a půjde hledat práci, přestane se usmívat. (Ilustrační foto) | foto: shutterstock.com

PRAHA Přední tuzemské firmy kvůli hospodářské krizi omezily nábor absolventů vysokých škol. Podniky se bez nich letos pravděpodobně obejdou snadněji než v minulých letech. Absolventi si také začali říkat o menší plat, než by jim byl nabídnut. Podniky si začaly vybírat spíše odborníky s větší praxí, kterých je nyní na pracovním trhu více.

 Výsledky svého průzkumu dnes na tiskové konferenci představila společnost LMC.

Čerství vysokoškoláci se také musí připravit na to, že až třetina firem jim bude více nabízet takzvané flexibilní formy zaměstnávání jako třeba zkrácený úvazek nebo příležitostnou výpomoc.

Novinkou na pracovním trhu je podle zjištění firmy to, že si absolventi začali říkat o menší plat, než jim zaměstnavatelé nabízejí.
Jen 24 procent českých studentů a absolventů by si totiž řeklo o nástupní plat vyšší než 25.000 korun. Přitom 44 procent dotazovaných firem plat nad touto hranicí absolventům nabízí.

Z průzkumu dále plyne, že podniky si více pochvalují úroveň absolventů. Až 56 procent podniků tvrdí, že se úroveň vysokoškoláků zvyšuje. Polovina firem vidí pokrok ve znalosti cizích jazyků.

Průzkumu se v Česku zúčastnily společnosti Škoda Auto, ČEZ, Lidl, Ernst & Young, Česká spořitelna, Zentiva, E.ON, Česká pojišťovna, Philips, Komerční banka, Hewlett-Packard, Accenture Services, Ahold, Raiffeisenbank a MediClinic.

ČTK