19. června 2008 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy připlácejí na dovolenou

Stravenky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stravenky - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zaměstnanecké benefity jsou pro zaměstnance čím dál tím víc atraktivní. V současnosti nejoblíbenějším je příspěvek na dovolenou, který dostává 40 procent zaměstnanců. Jak zjistil průzkum firmy Factum Invenio, většina z nich by je ráda dostávala ve formě poukázek, které by jim zajistily svobodnou volbu.

Oblíbenost poukázek na dovolenou se podle studie rok od roku zvyšuje. Je to mimo jiné dáno tím, že firmy si stále více uvědomují potřebu rovnováhy mezi prací a volným časem zaměstnanců, proto patří volnočasové poukázky mezi nejoblíbenější na našem trhu, uvedla agentura Factum.

Mezi nejznámější benefity již tradičně patří stravenky, které uvedlo 56 procent dotazovaných, a hned na druhém místě se umístily příspěvky na dovolenou s 21 procenty. Nejlákavějším benefitem je podle výzkumu ten nejrozšířenější – stravenky.

Ty považuje za nejatraktivnější 90 procent zaměstnanců. Na 94 procent z nich je navíc přesvědčeno, že by jim měl zaměstnavatel na stravování přispívat. V současnosti dostává příspěvek na stravování v podobě stravenek téměř polovina dotazovaných.

Průzkum také ukázal, že pro 40 procent populace jsou benefity limitujícím faktorem při výběru zaměstnavatele. Nejvíce ovlivňují zaměstnance v produktivním věku, tedy mezi 30 a 44 lety.

„Může to hrát roli, když se člověk rozhoduje mezi dvěma nabídkami a jedna z firem poskytuje lepší benefity,“ řekl Milan Novák, ředitel personální agentury Grafton Recruitment. „V poslední době je čím dál oblíbenější tzv. cafeteria systém, kdy si zaměstnanec může vybrat, na co příspěvek v podobě flexi pasů a voucherů využije,“ dodal Novák.

Proč firmy využívají benefity?
„Hlavním cílem je udržet si kvalitní zaměstnance, o které je na trhu práce velký zájem. Dalším důvodem je také fakt, že spokojenost zaměstnanců vede k jejich větší motivaci a pocitu sounáležitosti s firmou,“ řekl Bruno Berthier, generální ředitel firmy Accor Services, která si průzkum objednala.

„Díky daňovým výhodám u nepeněžních forem odměňování, mezi které patří benefitní poukázky, zaměstnanci získají o 48 procent navíc oproti finančnímu navýšení mzdy,“ dodal Berthier.
Martin Roupcová, Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.