25. listopadu 2008 12:24, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy propouští stovky zaměstnanců

Úřady práce budou zřejmě evidovat další stovky nezaměstnaných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřady práce budou zřejmě evidovat další stovky nezaměstnaných. | foto: Lidové noviny

STŘÍBRO Až několik stovek lidí propustí firma Alcoa Fujikura (AFL), která působí ve Stříbře na Tachovsku. Jednat by se mělo asi o 660 zaměstnanců z celkových 1400. Není jediná, propouštění oznámily i Metra Blansko, Avia a Skanska.

"Přesné počty nám vedení AFL ještě neoznámilo. Dozvíme se je až na zítřejším jednání. Zatím víme, že se propouštění dotkne několika set zaměstnanců," řekla deníku MF Dnes Jana Šimková z tachovského úřadu práce. 

Společnost Facea, která je odštěpným závodem výrobce zámků FAB a vyrábí zámky pro automobily, od začátku letošního roku propustila zhruba 100 zaměstnanců z více než 460 pracovníků. Společnost předpokládá, že do konce letošního roku kvůli krizi
propustí další zaměstnance, informuje ve svém dnešním vydání v příloze pro Královéhradecký kraj Mladá fronta Dnes (MfD).

Firma Metra Blansko v polovině prosince zhruba na měsíc odstaví většinu výroby. Potvrdil to předseda představenstva firmy Oldřich Jachan. Část strojů se kvůli úbytku zakázek zastaví 12. prosince a obnovena bude 12. ledna. Firma plánuje i propouštění několika desítek zaměstnanců.

Propouštět by se mělo i v ADASTU v nedalekém Adamově. Tamní výrobce komponentů do tiskařských strojů už letos výrobu výrazně
omezil a plánuje propustit další stovku pracovníků. Ředitel Radovan Macek to dnes odmítl komentovat.

Letňanský výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland v polovině prosince na sedm týdnů zastaví výrobu. Vedle toho chystá propouštění. Uvedl to server iDnes s odvoláním na personálního ředitele Víta Šubrta. "Dva týdny (odstávky) byly plánované bez ohledu na krizi, zbytek je důsledek nižší poptávky," řekl serveru Šubrt. O konkrétním počtu propouštěných zaměstnanců zatím firma nerozhodla. První by ale měli jít na řadu agenturní zaměstnanci, kterých má 15. Celkově v Avii pracuje 283 lidí.

Švédský stavební koncern Skanska propustí v severní Evropě celkem 3400 zaměstnanců. Ve Švédsku se počet pracovních míst sníží o 2000, zbývající propouštění zasáhne Norsko (800 osob) a Finsko (600 osob). Skanska to dnes oznámila v tiskovém prohlášení. V Česku Skanska CS, která je součástí švédského koncernu, propouštění neplánuje.

Lidovky.cz, ČTK