12. června 2008 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy si mohou koupit uhlí v aukci

Těžba (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba (ilustrační snímek). | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Společnost Czech Coal, majitel Mostecké uhelné, nabídne zbývající hnědé uhlí v rámci územních limitů odběratelům v aukcích. Nyní připravuje aukci na volné energetické uhlí z lomu ČSA v objemu 5,76 milionu tun, řekl spolumajitel MUS Petr Pudil. Chce jej nabízet po 720.000 tunách dodávaných ročně během osmiletého období od roku 2013 do roku 2020.

První aukce proběhne již letos. "Jsme pod tlakem tepláren a elektráren, které logicky požadují jistotu dlouhodobých dodávek. Na všechny se ale kvůli územním limitům nemůže dostat," uvedl Pudil. Czech Coal považuje prodej uhlí za nejtransparentnější způsob řešení situace na trhu. Důvodem pro dražbu je především převis poptávky nad nabídkou.

Kvůli územním limitům již nyní MUS podle Pudila omezuje těžbu uhlí na lomu ČSA, kde dosáhla limitů při těžbě skrývky. Další pokles objemu těžby má podle Pudila nastat po roce 2012, kdy těžba klesne z nynějších 5,2 milionu tun ročně na zhruba 2,5 milionu. V roce 2020 má být uhlí v lokalitě zcela vytěženo. "Ukončení těžby povede ke ztrátě více než 9000 pracovních míst v regionu," dodal Pudil.

Nyní MUS prodává uhlí na základě dlouhodobých kontraktů a s každým odběratelem uzavírá individuální smlouvy. Většina střednědobých kontraktů, které má nyní Czech Coal uzavřeny, vyprší mezi roky 2010 a 2012.

Zhruba polovinu produkce uhlí odebírá energetická skupina ČEZ. K dalším velkým zákazníkům patří rovněž Unipetrol RPA, International Power Opatovice, Pražská teplárenská či komořanská teplárna United Energy.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!