5. listopadu 2009 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy ve Francii stále evidují pohlaví a rasu žadatelů o práci

Diskriminace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskriminace | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzské firmy s více než padesáti zaměstnanci vesměs nevedou evidenci takzvaných anonymních životopisů, z nichž není patrné pohlaví či barva pleti žadatele o práci, a to ani tři a půl roku po přijetí příslušného zákona parlamentem. Normu, která má významně posílit boj proti rasové diskriminaci zájemců o zaměstnání, totiž stále neuvedl do praxe vládní dekret, na nějž se dosud čeká.

Vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho si totiž nejprve stanovila podmínku zkušební doby, aby firmy měly čas si na nový zákon zvyknout bez obav z možných sankcí.

Norma jinak navazuje na zákon z roku 1978, který zakazuje evidenci zaměstnanců na základě národnostních a rasových kritérií. I ten ovšem prokazuje svou bezzubost, když první trest za jeho porušování padl až teprve loni v říjnu.

Společnost Daytona, která se zabývá náborem hostesek a námezdních prodejců, dostala pokutu 20 tisíc eur, z toho 15 000 podmínečně, za to, že 5000 žadatelů vedla ve čtyřech kategoriích původu – bělošského, maghribského, černošského nebo asijského. Přitom nejvyšší možný trest je pět let vězení pro odpovědného činitele a pokuta až do 1,5 milionu eur.

Podle nevládní organizace hájící práva menšin SOS-Racisme kromě tohoto symbolického trestu jde snaha o postih dalších případů velmi ztuha.

Eurodisney Nepomohla ani loňská dohoda s vládním zmocněncem Patrickem Karamem, který je pověřen prosazováním rovnosti šancí mezi evropskými a zámořskými Francouzi. Organizace dostala dotaci 20 000 eur, aby se podílela na pátrání po případech porušování zákona.

Nejnověji vedla SOS-Racisme kampaň proti zábavnímu parku Eurodisney nedaleko Paříže, kam dnes dorazil soudní vykonavatel, aby shromáždil seznamy zaměstnanců. Podle organizace byli totiž přinejmenším v roce 2007 vedeni podle kategorie původu, tedy "Afrika kromě Maghribu", "Maghrib (země severní Afriky)", "Antily", "Evropa (západní) včetně Francouzů". Stejně tak při náboru jsou údajně různé kategorie podle jednotlivých zámořských území, kde je nejvíce černochů a míšenců, ale už ne podle regionů v evropské Francii.

Podobné praktiky vypátrala SOS-Racisme při náborových akcích firmy Huxley nebo automobilky Nissan. Naopak například pojišťovna Axa již dlouhodobě proklamuje, že se anonymitou údajů řídí.

Do průzkumu situace se nyní vkládá více stát, který se na pět desítek nejvýznamnějších firem obrací s dotazníkem, jak v otázce anonymních životopisů pokročily. V nich nesmí figurovat ani fotografie, ani jméno, pohlaví, věk či národnost žadatele a jsou omezeny fakticky jen na vzdělání a zkušenosti.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!