Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy zkouší, co jim projde: Máte padáka, ale odstupné nedostanete

Firmy zkouší, co jim projde: Nemáme pro vás práci. Odstupné nedostanete | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy zkouší, co jim projde: Nemáme pro vás práci. Odstupné nedostanete | foto: Shutterstock

PRAHA Firmy, které nemají dost zakázek a práce pro své zaměstnance, se snaží šetřit i na propouštění. Pod pohrůžkou výpovědi za hrubé porušení kázně pak nutí své zaměstnance podepsat nevýhodné dohody.

"Tyhle situace se dějí skutečně poměrně často. Zaměstnavatelé se snaží zaměstnance zastrašit nebo je prostě dotlačit k tomu, aby podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu. Vyhnou se tak vyplácení odstupného a propuštění je nevyjde draho," vysvětluje Lucie Pilousová z karlovarského poradenského centra pro zaměstnance.

Tuto praktiku potvrzují i pracovníci dalších regionálních poraden. Shodují se přitom, že se to děje kvůli hospodářské krizi, kdy podniky nemají peníze a snaží se šetřit, kde se dá.

Takové chování některých zaměstnavatelů potvrzují i inspektoráty práce, které se setkávají se stížnostmi na tyto praktiky. "Počet dotazů a podání na způsob ukončení pracovního poměru, kdy zaměstnavatel nutí zaměstnance k dohodě o skončení pracovního poměru namísto ukončení pracovního poměru pro zaměstnavatele nevýhodným způsobem, poslední dobou vzrůstá," sdělila Alena Švecová z oblastního inspektorátu práce.

Pokud si nejste jistí, nic nepodepisujte

Lidé ale často nejprve smlouvu podepíší a teprve následně se obracejí na inspektoráty práce nebo na poradny a hledají pomoc. Po podpisu smlouvy je ale již pozdě. Lidé se pak mohou obrátit se svou stížností již jen na soud. "Doporučujeme, aby zaměstnanci v případech jakékoliv nejistoty nepodepisovali dokumenty bez předchozí konzultace s odborníky," radí náměstek generálního inspektora ze Státního úřadu inspekce práce Jiří Macíček.

Místo zaměstnance brigádník

Některé firmy se ovšem zaměstnanců zbavují jen naoko. Jak řekl LN předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula, podniky nejprve přinutí zaměstnance k dohodě o ukončení pracovního poměru. A následně je najmou zpět na provádění určité práce.

Pro firmy je takový systém výhodný. "Protože již nejsou zaměstnanci, firmy za ně neodvádějí pojištění. A ještě jim vyplácejí mnohem méně peněz, protože takto najímaní pracovníci již pobírají podporu v nezaměstnanosti," řekl nedávno Josef Středula. Podle něj stát kvůli tomuto způsobu, kdy jsou jak firmy, tak i pracovníci, kteří si přivydělávají při pobírání dávek v nezaměstnanosti, v kontroverzní situaci, přišel loni přibližně o deset miliard korun.

Ministr financí Eduard Janota o problému ví. Podle něj stát přichází ročně o okolo stovek milionů korun. Jak uvedl, je na ministerstvu práce a sociálních věcí, aby situaci řešilo. To připravuje novelu zákona o zaměstnanosti. Otázkou ale zůstává, zda by ji ještě stihla projednat tato sněmovna.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.