29. října 2007 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fischer vyhrál spor o letadla

Václav Fisher | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Fisher | foto: Lidové noviny

PRAHA Václav Fisher vyhrál spor o dvě letadla Boeing 737, se kterými létala společnost Charter Air, bývalá Fisher Air. Ta už dva roky stojí odstavená na ruzyňském letišti. Soud rozhodl, že obě letadla nepatří do konkurzní podstaty v konkurzu na Fischerův osobní majetek. Spor ale nekončí, protistrana se odvolala.

Správce konkurzní podstaty Josef Cupka s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Chystá se odvolat k Vrchnímu soudu. „Pevně věřím, že stejně jako v předchozím odvolání mi i tentokrát dá Vrchní soud opět za pravdu,“ uvedl Josef Cupka. Dodal, že obě letadla považuje za majetek pana Fishera. "Jejich prodej by měl pomoci uspokojit oprávněné a soudem potvrzené požadavky jeho věřitelů dosahující téměř jedné miliardy korun," podotkl dále Cupka.

Hodnota letadel, která již přes dva roky stojí na ruzyňském letišti, se odhaduje na necelých 600 milionů korun. Letadla jsou de facto jediným majetkem v konkurzu, jejich hodnota však kvůli dlouhé odstávce klesá. Největším věřitelem je finanční skupina podnikatele Karla Komárka, který zadlužené Fischerovy firmy v roce 2003
převzal.

"Rozsudek je nadějí, že letadla budou v co nejkratší době předána majiteli a že se škoda nebude dále prohlubovat," řekl po rozhodnutí soudu Fischer.

Definitivní vyvedení letadel z konkurzní podstaty a jejich odlet z Prahy by podle Cupkových právních zástupců znamenal další odklizení Fischerova majetku do zahraničí, čímž by byli poškozeni čeští věřitelé, na které by nezbylo nic. Chátrání letadel chtěl správce zamezit jejich rychlým prodejem s tím, že by se výnos z transakce rozdělil až po definitivním vyřešení sporu.

Podnikatel nyní figuruje ve třech konkurzech. První je veden na majetek Fischera jako fyzické osoby, druhý na majetek Charter Air a třetí se vede na Fischerův majetek v Německu. Podle Fischerova právního zástupce německý správce všechen majetek v Německu rozprodal kromě podílu v AMF, o který údajně nebyl zájem.

ČTK, Lidovky.cz