Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fischerovi v Česku už konkurz nehrozí

Ekonomika

  11:20
BRNO - Nejvyšší soud zrušil konkurz, který vyhlásili v Česku na majetek podnikatele Václava Fischera. Důvodem je skutečnost, že byznysmena v cestovním ruchu již před dubnem 2005 poslal do konkurzu soud v Německu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

"Případem se bude znovu zabývat Městský soud v Praze a měl by tentokrát návrh na konkurz odmítnout," řekl mluvčí NS Petr Knötig. "Pokud německý soud vyhlásil konkurz dříve, podle práva Evropské unie už se konkurzem neměl zabývat český soud," uvedl Knötig. Verdikt městského soudu potvrdil v září 2005 i Vrchní soud v Praze, obě rozhodnutí nyní pozbyla platnosti.

"Nejvyšší soud ČR mi sice dal za pravdu, a z toho mám radost, můj majetek je však již vyrabován a rozkraden," uvedl Fischer. Podle svých slov chce nyní řešit "otázku odpovědnosti a odškodnění za způsobené škody". Konkurz v České republice považoval od počátku za protiprávní a případné nároky českých věřitelů označil za domnělé.

"Dnešním prohlášením mluvčího Nejvyššího soudu jsme velmi zaskočeni a překvapeni," reagoval správce konkurzní podstaty Josefa Cupka, který zatím oficiálně žádné stanovisko soudu nedostal. Podle něj nadále pokračuje řízení o prohlášení konkurzu, o kterém bude znovu rozhodovat městský soud. "Jsme přesvědčeni, že pan Václav Fischer je dlužníkem a konkurz by měl uspokojit jeho oprávněné věřitele," doplnil Cupka.

Soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář sdělil, že evropské právo rozeznává hlavní a vedlejší konkurz. Hlavní je účinný ve všech zemích unie, vedlejší má účinky jen na majetek v zemi, kde byl vyhlášen. Podmínkou u vedlejšího konkurzu navíc je, aby měl dlužník v zemi svou provozovnu.

Hlavní konkurz je nyní ten německý, pražský městský soud by měl ještě zvážit, zda v Česku připadá v úvahu vedlejší konkurz. "Nejvyšší soud dospěl k závěru, že to, co bylo zatím v řízení zjištěno, nestačí pro závěr, že Václav Fischer má provozovnu na území České republiky," naznačil Krčmář.

Návrh na konkurz na Fischerův osobní majetek podala v lednu 2005 finanční skupina KKCG kolem ropného a plynařského magnáta Karla Komárka, který v předcházejících dvou letech postupně ovládl cestovní kancelář Fischer. Celkem se věřitelé podle Cupky domáhají necelé miliardy korun. Komárek však již "dal od Fischera ruce pryč".

Jak sdělil mluvčí KKCG Daniel Plovajko, Komárkova skupina na podzim prodala své pohledávky za Fischerem zahraniční firmě, která nemá žádné vazby na KKCG. "S panem Václavem Fischerem už nemáme a nechceme mít nic společného," řekl Plovajko. Bližší informace k transakci nesdělil.

"Obávám se, že pan Komárek a jeho skupina prodala něco, co nemá žádnou hodnotu a ještě lépe řečeno vůbec neexistuje," reagoval Fischer. Komárek své nároky odůvodňoval tím, že při převzetí Fischerových firem si nebyl vědom skutečného rozsahu jejich zadlužení. To však Fischer odmítá a tvrdí, že Komárek měl k dispozici auditované výsledky zpracované společností KPMG a hloubkovou finanční analýzu od společnosti PricewaterhouseCoopers.

Prakticky jediným majetkem v konkurzu jsou nyní dvě letadla Boeing 737, která již více než dva roky chátrají na ruzyňském letišti. Jejich cena neustále klesá; nyní se odhaduje na zhruba půl milionu korun. Situaci navíc komplikuje fakt, že do konkurzní podstaty je zapsal i správce v konkurzu na majetek letecké firmy Charter Air, dříve Fischer Air.

Václav Fischer tak figuruje celkem ve třech konkurzech - na svůj osobní majetek, na majetek Charter Air a v konkurzu v Německu. Návrh na konkurz v Německu podal sám Fischer, aby zabránil exekucím v Česku. Podle dostupných informací soud v Hamburku v řízení o konkurzu zamítl pohledávky Komárkových firem. Naopak vyhověl hamburské Nordbance, která financovala letadla Fischerovy německé společnosti.

Fischer se již delší dobu domáhá u českých soudů vyškrtnutí letadel z konkurzní podstaty obou konkurzů v České republice. Tvrdí, že letadla vlastní německá komanditní společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), kde má Fischer většinový podíl. Případná exekuce letadel by údajně poškodila Fischerova společníka.

O vyjmutí letadel z konkurzu na majetek Charter Air již rozhodoval Vrchní soud. Ten konstatoval, že pro určení vlastnictví letadel je rozhodující právě spor o konkurzní podstatu v kauze osobního majetku Fischera. V tomto konkurzu totiž správce letadla zapsal do konkurzní podstaty jako první. Podle Cupkova názoru letadla zůstanou nadále na letišti v Praze, neboť na ně začne uplatňovat nárok správce konkursní podstaty Charter Air. Fischer řekl, že záležitost letadel není pod jeho osobní kontrolou, nýbrž ji řeší AMF a hamburská banka, která nákup strojů financovala.

Společnost Fischer Air založil Fischer v roce 1996, aby vozila klienty jeho cestovní kanceláře na dovolenou. V roce 2003 vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem a novým majitelem se stala Komárkova společnost K&K Capital Group. Od června 2005 se společnost přejmenovala na Charter Air; v konkurzu je od předloňského února.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!