24. ledna 2009 14:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fixace? Úspora je nejistá

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Už stovky domácností si podle údajů energetických společností zafixovaly ceny elektřiny na rok 2010. Jenže silová elektřina s dodávkou v příštím roce se na energetické burze nyní obchoduje za nejnižší ceny v historii této instituce. Vybrat si tarif s pevnou cenou už nyní se tak nemusí domácnostem vyplatit.

„Cenu na rok 2010 si zatím zafixovalo několik desítek domácností. Lidé vyčkávají a sledují, kam se ceny budou vyvíjet. Očekáváme, že poptávka stoupne spíše koncem února,“ řekl LN mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. „Zájem projevily stovky zákazníků. Nabízíme totiž fixaci kompletní ceny včetně částky za distribuci,“ řekl mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha.
Pevné ceny na příští rok
Všichni tři velcí čeští dodavatelé elektřiny, ČEZ, E. ON i PRE, nabízejí svým zákazníkům „fixování“ ceny elektřiny na rok 2010. Musejí ale na příslušný tarif, který bude platit i příští rok, přejít do konce února.

Například ČEZ nabízí na příští rok cenu o čtyři procenta nižší než letos. Jenže pokud vydrží po celý rok současné ceny, za které se nyní na burze prodává energie s dodávkou v příštím roce, fixace se nevyplatí. Lidé s pevným tarifem by zaplatili více než ti, kteří by vyčkali na pravidelné vyhlašování nových cen energetickými společnostmi na konci roku.


Pokud se ekonomika vzchopí, elektřina zdraží
U ČEZ si zatím zafixovalo cenu patnáct set zákazníků. „Předpokládáme, že lidé budou vyčkávat, jak se budou ceny elektřiny vyvíjet v prvních dvou měsících roku, a případně produkt zvolí na konci lhůty,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Na pražské energetické burze se obchoduje elektřina s různým datem dodání. Velkoobchodní cena elektřiny za megawathodinu s dodáním příští rok byla včera 50,25 eur. Přitom v polovině loňského roku to bylo přes 88 eur.

„Cena elektrické energie závisí na ceně komodit, ze kterých se vyrábí - ropy, plynu a uhlí,“ řekl mluvčí burzy Jiří Kovařík. Celkově se na burze prodá přibližně 55 procent z celkové roční spotřeby. „Loni se zobchodovalo 32 727 terawatthodin,“ uvedl Kovařík.

„Elektřina je komodita, jejíž cena je velmi pohyblivá,“ řekl analytik Atlantiku finanční trhy Petr Novák. „Při aktuální ceně by se fixování tarifu na celý příští rok určitě nevyplatilo, to by ale cena musela vydržet kolem těchto hodnot celý rok. A jestli tomu tak bude, to dnes nikdo neví,“ vysvětlil Novák. Záleží podle něj na tom, jestli dojde v příštím roce k výraznějšímu oživení ekonomiky, které by znamenalo zvýšení cen ropy a s tím související růst cen elektřiny.

Prodáno už je asi 30 procent elektřiny na příští rok
Obchodníci na energetické burze kupují elektřinu s dodáním v určitý rok, čtvrtletí či měsíc. Nejdražší je elektřina koupená na den či na určité období dne, kterou obchodníci kupují k vykrývání aktuální potřeby svých zákazníků z řad firem. Například na rok 2010 už je přes burzu prodáno podle Nováka asi 30 procent elektřiny ještě za vyšší loňské ceny, což se do finální ceny na příští rok také promítne.

Zákazníci mají tak nyní tři možnosti. „Mohou si zafixovat cenu na příští rok na částku o čtyři procenta nižší, než je letošní cena. Nebo počkají jako obvykle na konec roku, kdy se cena určí z obchodů na burze za celý rok,“ říká Novák. Zákazníci si mohou ale nechat také fixovat cenu podle obchodů na burze na měsíc či čtvrtletí. „To ale nedělá prakticky nikdo z řad firem a domácností. Je to jenom marketingový produkt,“ říká Novák.