Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fond národního majetku končí. Bez dluhů

Budova Fondu národního majetku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Fondu národního majetku | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Na internetových stránkách Fondu národního majetku jsou odpočítávány poslední dny, hodiny i minuty. Do konce fungování úřadu zbývá necelých devětatřicet dní.

Od prvního ledna příštího roku přestane existovat fond, který byl založen jako privatizační agentura státu. Jeho pravomoci přejdou na ministerstvo financí.

Transformace fondu byla zahájena v roce 2003. „Ještě předtím byl vytvořen tým ze zaměstnanců fondu, který jednotlivé kroky připravil,“ uvedla mluvčí FNM Petra Krainová. Společně s převodem agendy a přípravou na zrušení fondu začalo postupné propouštění zaměstnanců.

„Z původních 198 lidí v roce 2003 je nyní na fondu 94 zaměstnanců,“ upřesnila Krainová. Ministerstvo financí potvrdilo, že do resortu přejde 63 zaměstnanců fondu. Již dříve odešel například bývalý místopředseda fondu Pavel Kuta.

Hospodaření fondu by letos podle Krainové mělo skončit v kladných číslech. A to se zůstatkem necelých padesáti miliard korun. „Právním nástupcem fondu je ministerstvo financí. To znamená, že zároveň také přejímá všechny závazky,“ upřesnil Jaroslav Růžek z ministerského úřadu.

Podle informací z fondu by podle navrhované organizační struktury měly být obslužné a kontrolní činnosti součástí stávajících struktur ministerstva financí. „Činnosti a úkoly v oblasti privatizace, prodeje majetku, správy majetkových účastí a řešení starých ekologických zátěží budou vykonávány v novém samostatném odboru,“ dodala Petra Krainová.

Fond už valnou většinu státem vlastněných společností prodal. Mezi poslední transakce patřil prodej majoritního podílu státu v Českém Telecomu anebo menších akciových podílů v Unipetrolu či Severočeských dolech.

Podstatnou část majetku, který v současné době Fond národního majetku spravuje, tvoří energetický gigant ČEZ. Přes 67 procent akcií ČEZ vlastněných státem bude převedeno na konci letošního roku na ministerstvo financí. Stát chce ČEZ privatizovat, prozatím ale neurčil termín. O prodeji energetické společnosti tak bude rozhodovat až příští vláda.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!