10. února 2009 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fondy se vyprázdnily o desítky miliard

Ilustrační foto: Podílové fondy padají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Podílové fondy padají. | foto: AFP

PRAHA Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v roce 2008 o 71 miliard na 244 miliard Kč. Důvodem poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů.

V prvním čtvrtletí ubylo 19 miliard korun, ve druhém objem majetku ve fondech stagnoval, ve třetím činil pokles pět miliard Kč a ve čtvrtém 47 miliard korun. Výsledky zveřejnila Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

"V září začal masový výběr peněz z fondů na základě řady spekulací," řekl předseda AKAT Josef Beneš. K tomu podle něj přispěla i úroková politika bank, které nabídly u vkladů relativně vysoké úrokové sazby.

"Na celkovém úbytku se podílel asi 45 až 50 miliardami Kč výběr peněz investorů z fondů, z 20 až 25 miliard korun pak pokles tržní hodnoty majetku ve fondech," uvedl Beneš.

Podílníci vybírali peníze nejvíce z peněžních a dluhopisových fondů, naopak propad hodnoty majetku byl nejvíce patrný u fondů akciových, smíšených a fondů fondů.

Pokles bude zřejmě pokračovat
Trend úbytku majetku ve fondech se letos podle Beneše zpomalil, ale zatím neskončil. "Nemůžeme říct, že se trh stabilizoval," upozornil. Do dalšího období roku je ale optimistou. "Pokud se ještě nestane něco významného, ve druhé polovině roku uvidíme opět nárůst," odhadl.

ČTK