25. ledna 2007 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ford loni rekordně prodělal

DETROIT Druhá největší americká automobilka Ford Motor, která prochází rozsáhlou restrukturalizací, loni prodělala 12,7 miliardy dolarů (275 miliard Kč). Nikdy ve více než stoleté historii podniku nebyla ztráta větší.

Zatím největší propad v zisku utrpěl Ford v roce 1992. Tehdejší ztrátu 7,4 miliardy dolarů nyní automobilka překročila o více než pět miliard. Loňskou ztrátu prudce prohloubil pokles prodeje nákladních automobilů a mimořádné náklady na snižování počtu zaměstnanců. V roce 2005 automobilka vydělala 1,44 miliardy dolarů.

Společnost Ford, podobně jako automobilky General Motors a Chrysler Group, tvrdě zápasí s klesajícím podílem na domácím trhu a s vysokými náklady na suroviny, zdravotní péči a penze. Ford hodlá v severní Americe uzavřít 16 továren a propustit až 45.000 lidí. Na financování restrukturalizace si hodlá vypůjčit 18 miliard dolarů.

Neúspěšně hospodaří i General Motors
S velkými ztrátami se podobně jako Ford potýká i největší americká automobilka General Motors, která v prvních třech čtvrtletích loňského roku prodělala 3,05 miliardy dolarů. Za celý rok 2005 dosáhla její ztráta dokonce 10,6 miliardy dolarů. Firma se kvůli ztrátám rozhodla v USA uzavřít 12 továren a zrušit více než 34.000 pracovních
míst. Šéf GM Rick Wagoner doufá, že společnost se v letošním roce vrátí k zisku.

lidovky, čtk

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.