9. ledna 2012 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Forint padá, Slováci vzali maďarské obchody útokem

Nákup v taškách (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup v taškách (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Slováci ve velkém využívají rekordně slabého kurzu forintu k hromadným nákupům v sousedním Maďarsku. O víkendu zažila nájezdy slovenských zákazníků zejména nákupní centra v pohraničí, kde mohou Slováci v povánočních výprodejích ušetřit až 70 procent při nákupu oblečení nebo 40 procent při nákupu potravin.

Píší o tom slovenská média. Reportér slovenského maďarskojazyčného deníku Új szó spočítal, že například o víkendu stála na parkovišti u nákupního centra Tesco v příhraničním městě Komárom ze dvou třetin slovenská auta. Cestování Slováků za levnými nákupy si všímají i Hospodárske noviny.

"Jel jsem se podívat do Maďarska, je tam záplava Slováků, a tak je celkem logické, že situaci využili k výhodným nákupům," řekl tomuto deníku analytik Ľubomír Drahovský. "Vyplatí se tam jet pro základní potraviny a taky pro oblečení," doporučil HN Igor Kováč z Komárna, které tvoří s maďarským městem Komárom dvojměstí.

Zatímco pro Slováky znamená padající forint příležitost k nákupům, Maďaři začínají panikařit a zaplavují směnárny, kde se snaží místní měnu směnit například za eura nebo dolary. "Lidi propadají panice. Jsou podráždění a nervózní," řekl médiím směnárník László Kötönyi. Kvůli velkému zájmu se některé zahraniční měny nedají v Maďarsku už vůbec koupit.

ČTĚTE VÍCE:

Forint spadl na historické minimum vůči euru ve čtvrtek. Tehdy se jedno euro prodávalo za 324,27 forintu. Dnes se kurz pohybuje kolem 313 forintů za euro.

Lidovky.cz, ČTK